Na vojvođanskim oranicama rupa do rupe od poljskih glodara

385

Prošla blaga zima, a sada topla jesen sa deficitom padavina, prouzrokovale su najezdu glodara na oranicama širom Vojvodine.

Prekomerno razmnožavanje tih štetočina nije česta pojava, a poslednji put tolika brojnost miševa i voluharica i velika šteta koju su pričinili zabeležena je 2014. godine.

Žetva kukuruza još traje. Hrane ima u izobilju. Zemljišne humke pune su biljnih ostataka što bi moglo da nagovesti i jaku zimu.

Glodari su i tokom leta pravili veliku štetu naročito usevima soje gde je prinos na pojedinim parcelama umanjen i do 50 odsto.

U tom periodu vegetacije nije bila moguća primena zaštitnih sredstava, ali sada, kod uljane repice, u lucerištima i voćnjacima, naročito mladim, u vreme setve ječma i pšenice, preporučuje se primena mamaca na bazi cink-fosfida, tamo gde je postignut prag štetnosti: za poljskog miša od deset do pedeset aktivnih rupa po hektaru, a za poljsku voluharicu od deset do pet stotina rupa po hektaru – i to u više navrata.

Stručnjaci napominju da se posle postavljanja mamaca aktivne rupe obavezno zatrpaju zemljom radi zaštite divljači i ptica koje su jedini prirodni regulatori brojnosti tih štetočina.

Inače, svedoci smo da su nam njive sve češće bez ijednog stabla na koje bi mogla sleteti mišarka, što, pored redukovane obrade zemljišta i sveobuhvatne zaštite, takođe utiče na prekomerno namnožavanje poljskih miševa.

Izvor: RTV

Foto: PIS


reklama