Nema prekoračenja pesticida u vodi i zemljištu Južnog Banata

55

U Pančevu su završene analize vode i zemljišta na prisustvo pesticida, a rezultati su predstavljeni na završnoj konferenciji 27. decembra 2022. godine.

Priprema i analiza uzoraka je obavljena na opremi nabavljenoj u sklopu projekta, tečni hromatograf sa masono-masenim detektorom (LC-MS/MS) marke „Thermo Fisher Scientific ”, kao druga laboratorijska oprema koja uključuje digestor, centrifugu, aparat za ultračistu vodu, analitičku vagu, mlin, ultrazvučno kupatilo, sita, vakuum uparivač, itd.

– Rumunski partner, Univerzitet prirodnih nauka „Kralj Mihaj I” iz Temišvara, završio je analize uzoraka na prisustvo toksičnih metala. U uzorcima vode i zemljišta iz Srbije i Rumunije nije uočeno prekoračenje dozvoljenih granica toksičnih metala prema propisima Evropske unije i propisima Srbije. Takođe nisu uočene značajne razlike između lokacija i meseca, odnosno godišnjeg doba uzorkovanja – kaže dr Nenad Zarić, naučni saradnik Biološkog fakulteta u Beogradu i rukovodilac istraživanja na projektu.

U Srbiji su završene analize na 278 različitih pesticida.

– Prema dobijenim rezultatima u uzorcima tekućih i stajaćih voda u Južnom Banatu i Temišvarskom okrugu nije uočeno prekoračenje dozvoljenih koncentracija pesticida u površinskim vodama. Detektovano je svega 10 do 20 pesticida, od kojih je samo jedan zakonski regulisan. Koncentracije svih uočenih pesticida su višestruko niže od zakonski dozvoljenih. Isti slučaj je i sa uzorcima zemljišta. U uzorcima zemljišta je uočen veći broj pesticida u odnosu na vodu, ali su njihove koncentracije takođe višestruko niže u odnosu na zakonsku regulativu – rekao je dr Nenad Zarić.

Završeno je pisanje knjige smernica za poljoprivrednike.

– Sažetak naših istraživanja se nalazu u ovoj knjizi smernica, kao i smernice kako održivo koristiti prirodne resurse. Kroz seminare, radionice, otvorene dane i kroz medijsku kampanju informisali smo stanovništvo, korisnike i upravljače ovih prirodnih resursa o samom projektu, njegovim ciljevima, ali i o rezultatima naših istraživanja. Iako se projekat završava, naš rad na promociji održivog korišćenja prirodnih resursa nije gotov. I u budućnosti ćemo nastaviti praćenje stanja životne sredine i savetovanje svih zainteresovanih o potrebnim merama kako bismo životnu sredinu i prirodne resurse ostavili i budućim generacijama – kazao je dr Zarić.

Predstavljanju projekta u Pančevu prisustvovali su i predstavnici partnera iz Rumunije.

Projekat sprovode Univerzitet prirodnih nauka „Kralj Mihaj I Rumunski“ iz Temišvara i Regionalna razvojna agencija Južni Banat doo Pančevo, kroz Intereg IPA Program prekogranične saradnje Rumunija-Srbija.


reklama