Nestašica jestivog ulja stigla i do Velike Britanije

69

Veliki nedostatak jestivog ulja u Evrpi zbog rata u Ukrajini uveliko je stigao do britanskih ostrva. Supermarketi u Velikoj Britaniji počeli su da zbog nestašice jestivog ulja ograničavaju količinu koju kupci mogu da odnesu kući.

Rusko-ukrajinski rat stigao je tako i na police sa prehrambenom robom postbregzitovske Velike Britanije, kao što je ranije došao do Španije ili Nemačke, pa recimo u velikom trgovinskom lancu „Tesco“ možete kupiti tri litra, a u „Waitrose“ i „Morrisons“ samo dva.

Tom Holder iz Britanskog konzorcijuma maloprodaje kaže da je to privremena mera kako bi se osiguralo da zejtin dobije svako kome treba.

Većina jestivog ulja od suncokreta u Britaniju dolazi iz Ukrajine, što je sada onemogućeno ratom.

Zbog netašice tog ulja ograničena je i prodaja maslinovog i ulja od repice.

A kada nečeg nema, cena skače. Poslednje poskupljenje je bilo sedam odsto, a cena je sada za gotovo 25 odsto veća nego pre godinu dana, pokazuju podaci nacionalne statistike, prenosi „Bloomberg“.

Ali, problema sa jestivim uljem nemaju samo Evropljani, niti je problem samo suncokretovo ulje iz Ukrajine.

Na svetskoj tržnici nema dovoljno ni palminog ulja jer pojedini izvoznici, kao Indonezija, smanjuju količine u eksportu pošto imaju redove ispred sopstvenih prodavnicama.

Dva meseca posle ulaska ruskih trupa u Ukrajinu, Indonezija je spremna na zabranu izvoza ulja, zbog lokalnih nestašica i visoke cene. A ta zemlja nosi više od trećine globalnog snabdevanja biljnim uljem, sa Kinom i Indijom kao najvećim kupcima.

– Snabdevanje iz Indonezije je nemoguće nadoknaditi. To je definitivno veliki udarac za tržište – kaže Karlos Mera, šef istraživanja tržišta roba u kompaniji „Rabobank“.

Zabrana u Indoneziji je pokrenula rekordan skok američkih fjučersa za isporuku sojinog ulja, koje je industrijska alternativa palminom ulju.

Međutim, ni tog ulja neće biti dovoljnoj jer suša je obogaljila žetvu soje u Južnoj Americi, najvećoj destinaciji po proizvodnji, a ništa bolje nije prošla ni Kanada sa rodom kanole.

Kanadska kanola se cenom već popela na istorijski rekord prošle godine, palmino ulje iz Azije je poskupelo 50 odsto, a ulje uljane repice 55 odsto u Evropi, u poslednjih 12 meseci. I cena tu neće stati.

– Uprkos rekordnim cenama, tražnja za biljnim uljem ostaje velika jer je ono veoma važan deo ishrane u svim zemljama, a posebno u Indiji, Pakistanu i Bangladešu. Zbog toga očekujemo još lokalnih zabrana izvoza kao što je indonezijska – zaključuje Džon Bejz, nezavisni analitičar i savetnik Veća SAD za izvoz soje.

Foto: Envato, Freepik


reklama