U Nišavskom okrugu oko 40% površina biće pod kukuruzom u monokulturi

20

Kako je na teritoriji Nišavskog okruga tokom protekle jesenje setve posejano oko 40% od ukupno predviđenih površina za setvu pod ozimim kulturama, to upućuje da će se povećati površine pod kukuruzom u predstojećoj prolećnoj setvi.

Takođe, to ukazuje i na na činjenicu da će biti problema da se ispoštuje vrlo bitna agrotehnička mera u proizvodnji kukuruza – plodored, jer će bar 40% površina pod tom kulturom morati da se poseje u monokulturi.

– Drugi faktor je natprosečni prinos kuzkuruza u 2018. i mogućnost stvaranja viškova koji će uticati na cenu koja nije bila zadovoljavajuća u godini za nama. Preporuka, posebno stočarima, je da u cilju poštovanja plodoreda, najbolje tropoljnog, i u cilju proizvodnje dovoljnih količina stočne hrane poseju kulture poput stočnog graška, grahorice, suncokreta – kaže Ivan Rangelov iz PSSS Niš.

Zbog nedovoljne obezbeđenosti zemljišta vlagom, nisu postojali uslovi da se obavi osnovna obrada zemljišta za prolećne kulture, za koje bi trebalo orati od 35 do 40 cm dubine. Za takvu obradu zemljišta nisu postojali, a zbog čestih padavina u ovom periodu još uvek ne postoje adekvatni uslovi. Duboka osnovna obrada zemljišta obezbeđuje bolju akumulaciju zimske vlage, razbijanje stvorenog plužnog đona, koji onemogućuje kvalitetno rasploaganje rezervama vode u toku vegetacije. Plitko oranje prouzrokuje da u toku velikih količina padavina voda plavi parcele ili vrši eroziju zemljišta. U sušnim uslovima, s druge strane, nema rezerve vlage u dubljim slojevima, a stvoreni plužni đon ometa normalno snabdevanje biljaka vodom.

Jesenje-zimska osnovna obrada zemljišta važna je zbog što bolje akumulacije zimske vlage. Prevrnute brazde izložene su dejstvu mrazeva, niskih temperatura i vetra što doprinosi poboljšanju strukture zemljišta, što će kasnije doprineti kvalitetnijoj predsetvenoj pripremi zemljišta. Cilj jesenje-zimske osnovne obrade zemljišta je da se obezbede uslovi da se sa što manje gaženja i primenom lakših oruđa obezbedi kvalitetnija predsetvena priprema zemljišta za prolećne useve, spreči preterano odavanje zimske vlage i kvarenje strukture zemljišta.

– Može se reći da je retko ko sa područja Nišavskog okruga uradio jesenje zimsko oranje. Savet je što pre uraditi osnovnu obradu zemljišta za kukuruz i ostale prolećne kulture – dodaje Rangelov.

Prednost jesenje-zimskog oranja za kukuruz, pa i ostale jare kulture, je što je veoma važno obaviti pod osnovnu obradu zemljišta i startno đubrenje. Preporuka je da se osnovno đubrenje obavi pod osnovnu obradu zemljišta jer je potrebno uneti đubrivo na dubinu na kojoj će korenov sistem kukuruza najefikasnije iskoristiti mineralna hraniva. Na taj način se obezbeđuje dovoljno vremena da se obavi blagovremena razgradnja NPK đubriva do lako pristupačnih mineralnih hraniva za biljku.

– Preporuka je da celokupnu količinu NPK mineralnih đubriva unesete pod osnovnu obradu zemljišta i 1/3 azota. Drugi deo azota primeniti pod predsetvenu pripremu zemljišta, ili ½ pod predsetvenu pripremu zemljišta, a preostalu 1/3 u prihrani kukuruza. Količina NPK mineralnog đubriva treba da zavisi od sadržaja fosfora i kalijuma u zemljištu, potreba biljke za određenim hranivom, prerdkulture, primene stajnjaka, kvaliteta zemljišta. Potrebe kukuruza u hranivima su oko 120-150 kg/ha azota, 80-100 kg/ha fosfora i oko 140-160 kg/ha kalijuma. Zavisno od ostalih faktora, potrebno je primeniti oko 350-400 kg/ha NPK đubriva, u formulaciji zavisno od agrohemijske analize zemljišta – zaključuje dipl. inž Ivan Rangelov iz PSSS Niš.

Foto: Unsplash, Pixabay


reklama