Novi vodič sa merama fleksibilnosti – velika prilika za male proizvođače hrane

100

Povodom Svetskog dana bezbednosti hrane, koji se tradicionalno obeležava 7. juna, Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) organizovali su okrugli sto na temu „Bezbednost hrane je posao za sve”.

Neposredni povod za organizaciju ovog događaja je promocija Nacionalnih mera fleksibilnosti – grupe podzakonskih akata koji omogućavaju malim proizvođačima mesa, mlečnih proizvoda, proizvoda od voća, povrća i svežeg bilja, da ispune standarde kvaliteta i bezbednosti hrane, koji su u skladu sa legislativom Evropske unije.

Cilj ovog projekta, koji su FAO i EBRD započeli sa Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva još 2014. godine, je očuvanje bogatstva i raznolikosti proizvodnje tradicionalne domaće hrane, koja usled ograničenja koja imaju mala gazdinstva nije u mogućnosti da ispuni sve zahteve namenjene velikim sistemima i kompanijama za proizvodnju i preradu hrane. Pravilnici o fleksibilnim merama propisuju dozvoljena odstupanja za male proizvođače, vodeći računa da se ni u jednom segmentu ne ugrozi higijena i bezbednost hrane. Na taj način će lokalni gastronomski proizvodi poput ajvara, džemova, sokova i drugih proizvoda po kojima je naše podneblje poznato, moći da se plasiraju na domaće i inostrano tržište i budu prepoznati od potrošača kao kvalitetni i bezbedni.

Nenad Vujović, pomoćnik ministra za inspekcijske poslove, na ovom skupu je istakao da su pravilnici odlična prilika da mali proizvođači tradicionalne hrane uđu u „utakmicu” sa drugim proizvođačima na domaćem i svetskom tržištu, što će doprineti očuvanju raznovrsnosti ponude hrane iz Srbije.

– Pravila fleksibilnosti opisuju specijalne zahteve vezane za proizvodnju i preradu hrane, od kojih su mali proizvođači izuzeti ili koji su prilagođeni njihovom obimu i uslovima proizvodnje. Drago nam je što se na ovaj način stvaraju partnerstva duž lanca bezbednog snabdevanja hranom i posebno ističu ekonomske koristi od primene ovih mera – dodao je Vujović.

Miloš Pajić, proizvođač tradicionalnih proizvoda od mesa, vlasnik je jedne od preko hiljadu malih porodičnih prerada mesa u Srbiji. Takvi mali biznisi snažno su povezani sa svojim kupcima i imaju odličnu mogućnost za dalji rast. Miloš mere fleksibilnosti vidi kao način da se očuva lokalna tradicija i kulturno nasleđe u proizvodnji hrane, prihodi za mala domaćinstva, ali i da se osvoji i unapredi poverenje potrošača u kvalitet, higijenu i bezbednost takve hrane.

– Da biste bili konkurentni treba imati dobar proizvod. Ja godinama radim sa svojom decom i uključujem ih u sva pravila bezbednosti i higijene u svim koracima, od sirovine do finalnog proizvoda – rekao je Miloš.

U Srbiji veliki broj porodica ima sopstvenu proizvodnju voća i povrća. Mnogi, poput Stevana Petrovića, imaju dugu porodičnu tradiciju proizvodnje ajvara, čiji se tradicionalni recept prenosi generacijama. Bez ovih mera, on i drugi mali proizvođači ne bi imali pristup većim uređenim tržištima sa jakom konkurencijom.

– Kada ljudi kupuju ajvar porodice Petrović, oni znaju da je ispoštovano sve u pogledu higijene i bezbednost povrća i načina njegove pripreme – kazao je Stevan.

U okviru Nacionalnih mera za izuzeća od posebnih uslova higijene hrane, do sada su objavljeni: Vodiči za proizvodnju i preradu mesa malog kapaciteta i proizvodnju tradicionalnih proizvoda od mesa, Vodič za proizvodnju i preradu mleka i Vodič za klanje malih količina živine i lagomorfa na gazdinstvu.

Na onlajn okruglom stolu, koji je okupio brojne poljoprivredne proizvođače, distributere, predstavnike asocijacija potrošača i eksperte Vlade Republike Srbije, FAO, EBRD i drugih međunarodnih organizacija, javnosti je predstavljen i Vodič za proizvodnju i preradu male količine hrane od biljnog porekla.

Vodiči u oblasti proizvodnje mesa i mlečnih proizvoda su dostupni na sledećim linkovima:

http://www.vet.minpolj.gov.rs/dogadjaji/VODIC%20ZA%20KLANJE%20MALIH%20KOLICINA%20ZIVINE.pdf

https://www.vet.minpolj.gov.rs/dogadjaji/VODIC%20ZA%20PRERADU%20MESA.pdf

https://www.vet.minpolj.gov.rs/legislativa/VODIC%20ZA%20PROIZVODNJU%20I%20PRERADU%20MLEKA%20U%20OBJEKTIMA%20MALOG%20KAPACITETA.pdf

Vodič za proizvodnju i preradu male količine hrane od biljnog porekla je dostupan na sledećem linku: http://www.minpolj.gov.rs/vodic-za-proizvodnju-i-preradu-malih-kolicina-hrane-biljnog-porekla-sa-prilozima/

Foto: Pixabay, Unsplash


reklama