Održane četiri simulacione terenske vežbe na temu bolesti slinavke i šapa

113

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije uz podršku svetske organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) i Evropske komisije za kontrolu bolesti slinavke i šapa (EuFMD) i druge slične prekogranične (FAST) bolesti životinja sprovelo je četiri nacionalne terenske simulacione vežbe vezanu za postupanja u slučaju sumnje na pojavu bolesti slinavke i šapa.

Uzimajući u obzir nepovoljnu epizootiološku situaciju po pitanju pojave i širenja zarazne bolesti slinavke i šapa u Turskoj, kao i realnu opasnost od pojave ove bolesti na teritoriji Republike Srbije zbog intezivnog međunarodnog saobraćaja, Uprava za veterinu prepoznala je kao prioritet organizaciju i sprovođenje terenskih vežbi, da bi se proverila spremnost celokupne veterinarske službe te proverili i unapredili protokoli i procedure za postupanje i kontrolu ove veoma kontagiozne zarazne bolesti, koja bi svojom pojavom mogla ugroziti državu i društvo, uz devastirajuće posledice na celokupnu ekonomiju zemlje.

Vežbe su pripremljene i sprovedene uz tehničku i operativnu podršku Evropske komisije za kontrolu bolesti slinavke i šapa (EuFMD) i druge slične, tzv. brze (FAST) bolesti životinja, u periodu od 22.05. – 31.05.2023.godine.

Scenario za vežbe, kao i prateća tehnička i planska dokumenta priprmljeni su od strane organizacionog tima, koji je pored tri predstavnika EuFMD-ija (koji su takođe ušestvovali u ulozi voditelja i evaluatora prilikom sprovođenja vežbi) uključivao i službenike odseka za zdravnje životinja, Uprave za veterinu.

Specifični predmeti vežbe obuhvatali su:

– Sprovođenje biosigurnosnih protokola, odnosno primenu mera prilikom ulaska i odlaska sa gazdinstva kada postoji sumnja na bolest slinavke i šapa
– Sprovođenje procedure za klinički pregled prijemčivih životinjskih vrsta
– Sprovođenje procedure za uzimanje i pakovanje uzoraka potrebnih za laboratorijsku dijagnostiku
– Sprovođenje epizootiološkog uviđaja

Vežbe su sprovedene u Mačvanskom, Srednjebanatskom, Pirotskom i Rasinskom okrugu uz saradnju specijalističkih instituta u okviru svoje nadležnosti na epizootiološkim područjima, i to: Veterinarski specijalistički instituti „Šabac“, „Zrenjanin“, „Niš“ i „Kraljevo“. Kao kriterijumi za izbor lokacija uzeti su u obzir centri za brza reagovanja i pogranična područja prepoznata kao zone visokog rizika.

Vežbe su održane na sledećim lokacijama:

– 23.05.2023. godine na farmi muznih grla Poljoprivredne škole u Šapcu, uz učešće veterinarskih inspektora i terenskih veterinara – kliničara iz Mačvanskog i Kolubarskog upravnog okruga, epizootiologa i patologa iz VSI „Šabac“
– 25.5.2023. godine na farmi muznih krava u Kumanu u Srednjebanatskom upravnom okrugu uz učešće veterinarskih inspektora i terenskih veterinara – kliničara iz Srednjebanatskog i Severnobanatskog okruga, epizootiologa i patologa iz VSI „Šabac“
– 29.05.2023.godine farma muznih krava u selu Belo Polje u Pirotskom upravnom okrugu uz učešće veterinarskih inspektora i  terenskih veterinara – kliničara iz Pirotskog, Jablaničkog i Nišavskog okruga, epizootiologa i patologa iz VSI „Niš“
– 31.05.2023. godine farma goveda u naselju Adrani u Rasinskom upravnom okrugu uz učešće veterinarskih inspektora i terenskih veterinara – kliničara iz Rasinskog, Raškog, Zlatiborskog i Moravičkog upravnog okruga, epizootiologa i patologa iz VSI „Kraljevo“

Aktivnosti organizacionog tima vežbi obuhvatale su i posete odabranim gazdinstvima u danima koji su prethodili danu sprovođenja vežbi, uz predstavnike relevantnih Specijalističkih veterinarskih instituta. Javnost je o ovoj aktivnosti bila obaveštena putem emisije „U vašoj službi“ kanala Agro TV.

Takođe, Uprava za veterinu, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, službeno je obavestila i svetsku organizaciju za zdravlje životinja (WOAH) o organizaciji i sprovođenju simulacionih vežbi.

Zaključak sa održanih vežbi je da je veterinarska služba Republike Srbije spremna da efikasno odgovori na pojavu slinavke i šapa, kao i da postoji dobra opremljenost u pogledu raspoloživih kadrovskih i tehničkih resursa kao i opreme za brzo reagovanje u slučaju pojave bolesti a u cilju njenog suzbijanja, sprečavanja širenja i iskorenjivanja.

Foto: Uprava za veterinu