Na potezu od Mokrina prema Padeju završena je sadnja vetrozaštitnog pojasa.
Višestruki će biti značaj posađenih 15.500 mladica hrasta lužnjaka. Ovaj deo Mokrina ranije je ružila deponija. Prostor je rekultivisan, a kad stabla ojačaju, poslužiće i da divljač ima stanište. Vetrozaštitni pojas je formiran na površini od 14 hektara.
– Za ovaj značajan ekološki posao, 12,4 miliona dinara opredeljeno nam je na konkursu Ministarstva za zaštitu životne sredine. Resorno ministarstvo podržavalo nas je i prethodnih godina, a ove nameravamo da konkurišemo za sredstva za vetrozaštitni pojas od Mokrina do fazanerije „Mlaka“ gde je potrebno oko 9.000 sadnica – izjavio je Stevan Iličić, član GV Kikinde za ekologiju i dodao da je posao podizanja vetrozaštitnog pojasa, na ovoj lokaciji, poveren iđoškom rasadniku „Vikumak“, koji je u obavezi da u naredne dve godine održava sadnice hrasta lužnjaka.
– Apelujem na meštane Mokrina, a naročito stočare i poljoprivrednike, da sačuvaju ove mladice. Sadnice su stare između tri i četiri godine i imaju od 1,5 do dva metra visine – rekao je Radivoj Lagundžin, vlasnik rasadnik „Vikumak“ i pojasnio suštinski značaj ovog vetrozaštitnog pojasa:
– Zaštitiće domaćinstva od hladnih severnih vetrova. Kako u ovom delu atara nema šume, vetar odnosi plodni sloj zemljišta sa njiva, a vetrozaštitni pojas će sprečiti eroziju.
Ranijih godina, u okolini Kikinde, na nekoliko lokacija formirani su vetrozaštitni pojasevi i zasađeno oko 7.800 sadnica, najviše kod Banatske Topole.
Foto: kikinda.org.rs