Oporavak pivarske industrije u Srbiji

100

Pivarski sektor u Srbiji predvode tri velike kompanije – Heineken Srbija, Carlsberg Srbija i Apatinska pivara Apatin (APA). Sledi ih Niška pivara, a na tržištu „zlatnog napitka“ postoje i manji proizvođači, kao i veliki broj takozvanih zanatskih ili kraft pivara. Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji se proizvodnjom piva bavi ukupno 101 firma. Prihodi pivskog sektora rastu, pa su tako ove kompanije u 2021. godini ukupno prihodovale 34,6 milijardi dinara.

Međutim, pandemija korona virusa i zatvaranja u tom periodu evidentno su uticali na njihovo poslovanje. To pokazuje i ostvareni prihod u 2020. godini koji je iznosio 30,9 milijardi dinara i bio je manji nego 2019. kada su pivari prihodovali ukupno 33,6 milijardi dinara.

Najbolje rezultate poslovanja tokom 2021. godine zabeležila je kompanija Heineken Srbija, koja u našoj zemlji zapošljava 300 ljudi, a ostvarila je neto dobit od 1,6 milijardi dinara (1.609.999.000,00). Na globalnom nivou, holandska pivara ostvarila je snažan rast prihoda u trećem kvartalu ove godine. Heineken je u periodu od jula do septembra prodao 8,9 odsto piva više nego u istom periodu prošle godine, a prihod kompanije skočio je za 27,5 odsto, na 9,4 milijarde evra.

Na drugom mestu najuspešnijih proizvođača piva prema neto dobiti nalazi se kompanija Carlsberg Srbija, koja zapošljava nešto više radnika (448), a koja je tokom prošle godine imala profit od 675 miliona dinara. Neki od prepoznatljivih brendova ove kompanije danas su Lav pivo, Tuborg, Somersby, Budweiser, Erdinger, Zrenjaninsko i Holsten pivo.

Pivara APA d.o.o, poznatija i kao Apatinska pivara, prema podacima bonitetne kuće CompanyWall zapošljavala je prošle godine najviše ljudi među proizvođačima piva u Srbiji – 661. Ukupna dobit ove pivare u 2021. godini iznosila je 302 miliona dinara.

Kako se navodi na sajtu kompanije, Apatinska pivara je 2012. godine postala članica jedne od najvećih globalnih pivarskih kompanija – Molson Coors Brewing Company, koja pored tržišta Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i dalekog istoka posluje i na tržištima Srbije, BiH, Bugarske, Hrvatske, Češke, Mađarske, Crne Gore, Rumunije i Slovačke.

– Godišnji operativni kapacitet Apatinske pivare iznosi četiri miliona hektolitara. Interesantan je podatak da se samo u toku jednog dana u Apatinskoj pivari proizvede 15.000 hektolitara piva, što je u drugoj polovini 19. veka bila ukupna godišnja proizvodnja – navodi se na sajtu ove pivare.

Niška pivara je četvrta na listi dobitaša za 2021. godinu. Ova kompanija je tokom prošle godine ostvarila profit od nešto više od 64 miliona dinara. Primarni proizvod ove firme, koju su 2015. godine iz stečaja kupili novi vlasnici, je Niško pivo.

Među proizvođačima piva koji su ostvarili najveću dobit u 2021. godini su i dve vodeće zanatske pivare koje se bave proizvodnjom kraft piva – Dogma i Kabinet. Prva je tokom prošle godine ostvarila dobit od 16,4 miliona dinara, a druga oko 5,8 miliona.

Iako se potrošači sve više okreću kraft pivima, predsednik Udruženja malih nezavisnih pivara Srbije Dejan Smiljanić za Biznis.rs potvrđuje da je interesovanje sve veće, ali da je ulazak na samo tržište težak.

U našoj zemlji trenutno su registrovane 62 male zanatske pivare. Kada je reč o njihovom poslovanju, Smiljanić kaže da se pozicija zanatskih pivara na tržištu nije mnogo promenila, ali da je tokom leta bilo više posla zbog brojnih manifestacija koje su se održavale u punom formatu, nakon pauze zbog zatvaranja i pandemije korona virusa.

– Letos je bilo malo bolje jer je bilo puno festivala, pa smo tu imali mogućnost da malo više prikažemo šta radimo i privučemo pažnju na naš segment – dodaje Smiljanić.

Države članice Evropske unije u 2021. godini su proizvele 33,1 milijardu litara piva koje sadrži alkohol i skoro 1,7 milijardi litara piva koje je sadržalo manje od 0,5 odsto alkohola ili je u potpunosti bilo bezalkoholno, pokazuju podaci Zavoda za statistiku Evropske unije (Eurostat).

– U poređenju sa 2020, prošle godine je došlo do povećanja proizvodnje piva u EU sa i bez alkohola. Najviše je porasla proizvodnja bezalkoholnog piva, gotovo 20 odsto, dok je proizvodnja piva sa alkoholom povećana skoro tri odsto. Tokom 2021. ukupna proizvodnja piva u EU bila je ekvivalentna skoro 78 litara po stanovniku – navodi se u analizi Eurostata.

Među državama članicama EU za koje su dostupni podaci, Nemačka je 2021. godine, kao i godinu dana ranije, bila najveći proizvođač sa 7,5 milijardi litara, što je 23 odsto ukupne proizvodnje u Evropskoj uniji. To znači da je otprilike svako četvrto alkoholno pivo u EU proizvedeno u Nemačkoj.

Slede Poljska i Španija, obe sa 3,7 milijardi proizvedenih litara ili 11 odsto ukupne proizvodnje na nivou EU, i Holandija sa 2,5 milijardi litara ili sedam odsto. Proizvodnja ove četiri zemlje zajedno obuhvata više od polovine ukupne proizvodnje piva u EU (52 odsto).

Izvor: Biznis.rs

Foto: Envato


reklama