Opština Žabalj je pionir u api-turizmu

127

Konferencija „Perspektive razvoja pčelarstva u Srbiji – sinergija pčelarstva i turizma“ održana je u Čurugu, u organizaciji Udruženja „Bačka pčela“ iz Čuruga i Turističke organizacije opštine Žabalj, a pod pokroviteljstvom lokalne samouprave.

Događaj je otvorio predsednik opštine Uroš Radanović, koji je istakao da pčelarstvo u opštini Žabalj predstavlja izuzetno važnu granu poljoprivrede i turizma.

– Zahvaljujući projektu „Put meda i sira” mnogi pčelari iz cele opštine otvorili su vrata svog doma turistima, a pčelarski, odnosno api-turizam privukao je mnoge posetioce iz cele zemlje, a i iz regiona, da dođu u našu opštinu i uživaju u njenim lepotama. Kao i do sada, pčelari će imati potpunu podršku lokalne samouprave – istakao je Radanović.

Direktorka Turističke organizacije opštine Žabalj Marija Čupić objasnila je u čemu se ogleda značaj ovog događaja, kako za pčelare, tako i za celu opštinu.

– Pozvali smo najbitnije ljude iz sveta pčelarstva, koji iza sebe imaju ogroman uspeh i odlične rezultate u tom poslu. Drago nam je što su se svi odazvali našem pozivu i što smo imali priliku da čujemo koje su to perspektive i dalji planovi za razvoj pčelarstva. Možemo da kažemo da smo prvi u Srbiji pokrenuli api-turizam, već je dosta uloženo od strane lokalne samouprave, radićemo na tome da još više poboljšamo uslove za prihvat turista i da budemo prepoznati na turističkoj mapi Srbije kao api-destinacija – podvukla je Čupićeva.

Predsednik Udruženja „Bačka pčela“ Slobodan Pinjo profesionalno se bavi pčelarstvom više od 15 godina, ima oko 250 košnica i kaže da je uloga pčelara da čuvaju prirodu.

– Jedna od glavnih tema je sve veća potreba za pčelinjim proizvodima, turista je sve više u našoj opštini, a mi imamo ozbiljan potencijal da to još više unapredimo – kazao je Pinjo.

Udruženje „Bačka pčela“, koje okuplja pčelare iz cele opštine Žabalj, oko 70 njih, osnovano je u februaru ove godine, sa sedištem u Čurugu, jer se tu nalazi najveći broj košnica, a na nivou cele opštine nalazi se više od 2.000 košnica. Kako kažu, već od sledeće godine započeće sa novim projektima, poput pošumljavanja, a do kraja ove godine radiće na planovima za ozbiljne poduhvate.

Prisutnima su se obratili predstavnici Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, kao i predstavnici Saveza pčelarskih organizacija Srbije i Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine, a konferenciji je prisustvovalo 20 udruženja.

Izvor: Dnevnik

Foto: Envato