Pad potrošnje đubriva počeo i pre sukoba u Ukrajini

46

Potrošnja mineralnih đubriva u poljoprivrednoj proizvodnji u EU iznosila je 10,9 miliona tona u 2021, što je u poređenju s 2020. godini pad od 2,2 odsto, a u odnosu na vrhunac 2017. smanjenje od 6,4%, podaci su koje je objavio Evrostat.

Potrošnja prihrane na bazi azota procenjena je na 9,8 miliona tona u 2021, što je u odnosu na 2020. smanjenje od dva odsto i predstavlja stopu sličnu kratkoročnom trendu zabeleženom od 2017.

Potrošnja je bila najveća u zemljama koje su glavni EU poljoprivredni proizvođači. Francuska je potrošila dva miliona tona, Nemačka 1,3, a Poljska i Španija po milion tona. Ove količine predstavljale su polovinu ukupne potrošnje u EU.

Kada je reč o fosfornim đubrivima, kod njih je potrošnja u 2021. pala za 3,8 odsto u odnosu na nivo iz 2020.

Najviše su korišćena u Francuskoj, Španiji, Poljskoj, Rumuniji, Italiji i Nemačkoj, a na ovih pet zemalja otpada gotovo tri četvrtine ukupne potrošnje u EU.

Evrostat u saopštenju navodi da još nema dostupnih podataka za 2022, ali da su sukob u Ukrajinu i sankcije Rusiji dovele do naglog rasta cena đubriva, što će verovatno uticati na njihovo korištenje u poljoprivredi EU. Industrija đubriva na bazi azota u EU značajno je zavisila od ruskog gasa. Rusija i Belorusija su ključni igrači u svetskoj proizvodnji fosfata i kalijuma.

Inače, posle drastičnog skoka cena i netašica, globalno tržište đubriva, delimično se stabilizovalo krajem prošle i početkom ove godine. U 2022. svetska potražnja za fosfornim đubrivima, zbog visokih cena, širom sveta snižena je za 10 odsto, što je delimično uticalo na pojeftinjenje.

Kada je reč o Srbiji, ukupne godišnje potrebe domaćih poljoprivrednika za svim vrstama đubriva su oko 800.000 do milion tona. Prema proceni stručnjaka, njihova nabavka i primena jesenas, kada su cene i dalje bile visoke, bila je takođe smanjena za oko desetak odsto.

Foto: Uralchem, Envato


reklama