„Pametna poljoprivreda“ sve popularnija u Južnoj Koreji

181

Poljoprivreda se nekada sastojala u beskonačnom radu na suncu, po već poznatom redu obavljanja poslova, i to je trajalo danima, mesecima. Taj rad se retko povezivao sa stvaranjem visoke ili dodate vrednosti, ključnim kriterijumima za određivanje doprinosa industrije napretku privrede.

Malo ko doživljava poljoprivredu u istoj ravni kao i proizvodnju u industriji, posebno u Južnoj Koreji gde je brz i intenzivan rast u poslednjih nekoliko decenija bio podržan skoro isključivo izvozom industrijskih dobara i usluga, piše „Korea Times“.

To više nije slučaj, o čemu svedoči sve veći broj mladih farmera koji upravljaju svojim usevima koristeći pametne tehnologije, jer visoka tehnologija predstavlja snagu Južne Koreje.

Temperatura, vlažnost i LED osvetljenje su među kritičnim kontrolisanim faktorima koji optimizuju proizvodnju visokokvalitetnog popularnog voća i povrća, uključujući jagode i paradajz.

– Pritiskom na dugme, praktično se može upravljati celim poljoprivrednim dobrom – kaže Šin Na-ra, dvadesettrogodišnjakinja koja poseduje pametnu farmu jagoda u Sangjuu.

Ona je među mnogim mladim poljoprivrednicima koji su podelili svoje priče o pronalaženju interesovanja u tradicionalnoj industriji, uz pomoć Uprave za ruralni razvoj (RRA).

Šin, inače specijalista javne administracije na Univerzitetu u Seulu, odlučila je da traži posao u poljoprivredi, što je, kako je rekla, prilika sa velikim izgledima za dobit u budućnosti.

Po njenom mišljenju, posao u velikom konglomeratu može dovesti do rada pod stalnim pritiskom i takmičenja, dok su poljoprivrednici sve stariji te se stvara prostor za mlađe generacije i dobru šansu.

– Prošla sam terensku obuku i edukaciju u trajanju od 20 meseci, da bih postala poljoprivrednik. Moj poslovni partner i ja smo počeli da uzgajamo jagode u junu na preko 5.000 kvadratnih metara zemlje – rekla je ona.

Planira da magistrira i doktorira poljoprivredu i njen konačni cilj je da postane poljoprivredni konsultant.

– Konsultanti za poljoprivredu su visoko obrazovani. Međutim, oni imaju malo iskustva u tome kako poljoprivreda zapravo funkcioniše, što je razlog zašto su kritikovani što daju preporuke i sugestije, a nisu upoznati sa stanjem na terenu i praktičnim radom. Želim da budem neko ko može da pomogne u unapređenju poljoprivrede na osnovu praktičnog iskustva i istraživanja – ispričala je Šin.

Izvor: biznis.rs

Foto: Freepik


reklama