Na prostoru sportskog kompleksa kod stadiona „Crvena zvezda“ u Ruskom Selu, održana je 23. „Pasuljijada“, gastronomska manifestacija koju su organizovala udruženja „Zavičaj moj“ i „Jedinstvo“, pod pokroviteljstvom Mesne zajednice, Grada Kikinde i Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam.
Učesnike manifestacije, na kojoj je učestvovalo dvadesetak ekipa, obišli su gradonačelnik Kikinde, Nikola Lukač, Milan Jarić, pomoćnik pokrajinskog sekretara, i Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde.
– Ovakve manifetacije najvažnije su za staranje novih prijateljstava, ali i za čuvanje i negovanje tradicije i običaja svih naroda koji žive na teritoriji našeg grada. Zato Grad Kikinda kao i Mesna zajednica redovno podržavaju rad svih udruženja kojima je stalo da ulepšaju život u manjim sredinama. Imamo goste iz Rumunije koji se već osećaju kao domaćini, što pokazuje koliko im je stalo da posete Rusko Selo – rekao je gradonačelnik Kikinde.
Upravo su ovakve manifestacije pozitivan primer decentralizacije turizma, kao i negovanje kulture i običaja.
– Nama u Sekretarijatu nije važno da li je neka velika ili mala manifestacija, najvažnije je da se pokažu karakteristike kraja, da se narod okupi i tako pokaže čime sve to raspolažemo u našoj zemlji – dodao je Milan Jarić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za privredu i turizam.
Na manifestaciji je učestvovala i ekipa iz Stare Moldave iz Rumunije, pobratimskog mesta Ruskog Sela.
– Organizovan je memorijalni fudbalski turnir „Marinko Petrović“, nadmetanje u stonom tenisu, pripredili smo pasuljijadu, tako da smo gledali da spojimo, sport, kulturu i zabavu na jednom mestu, obeležavajući Velikogospojinske dane – nadovezao se Dušan Marjanović, predsednik Saveta mesne zajednice Rusko Selo.
Foto: Grad Kikinda
