Na području Srbije zasadi malina i kupina se u zavisnosti od sortimenta, nadmorske visine i ekspozicije terena nalaze u fazi od mirovanja do glavni pupoljak počinje da raste, dok se zasadi borovnica nalaze u različitim fazama bubrenja i otvaranja pupoljaka. Uglavnom se kretanje vegetacije registruje na nižim nadmorskim visinama.
U zasadima je trenutno u toku rezidba, kao i vezivanje izdanaka maline i kupine. Prilikom rezidbe preporučuje se odstranjanje svih sasušenih i zaraženih izdanaka.
U zasadima malina i kupina posebnu pažnju trebalo bi obratiti na lastare koji su sa simptomima ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Didimela applanata), sa simptomima sušenja izdanaka (Leptosphaeria coniothirium) kao i one sa prisutnim galama od malinine muve galice (Lasioptera rubi).
Preporuka je da se takvi zaraženi lastari orežu do osnove, iznesu iz zasada i unište.
Prilikom vezivanja izdanaka trebalo bi voditi računa da se na jedan dužni metar špalira veže 4 do 6 zdravih izdanaka kako bi se tokom vegetacije omogućilo dobro provetravanje i umanjio rizik od razvoja bolesti.
Video sa prikazanim simptomima bolesti u zasadu maline možete pogledati OVDE, a video sa prikazanim simptomima infestiranih lastara maline sa malininom muvom galicom možete pogledati OVDE.
Posle orezivanja i vezivanja izdanaka, sa ciljem dezinfekcije rana nastalih rezidbom i smanjenja infektivnog potencijala gljivičnih i bakterijiskih patogena, proizvođačima se preporučuje primena nekog od preparata na bazi bakra: Nordox 75 WG (a.m. bakar – oksid) u koncentraciji 0,2% ili Everest (a.m. bakar – oksid) u koncentraciji 0,4% ili Cuprozin 35 WP (a.m. bakar-oksihlorid) 0,35%.
Sa ciljem suzbijanja prezimljujućih formi štetnih insekata i grinja, preporuka je i primena preparata na bazi mineralnog ulja (Galmin) u koncentraciji 2%.
Sprovođenje tremana se preporučuje po mirnom i suvom vremenu sa većom količinom vode na temperaturi iznad 5°C. U zasadima u kojima je završeno orezivanje primena hemijskih mera zaštite se preporučuje pre najavljenih padavina za četvrtak.
Foto: PIS