Po ugledu na svetske metropole, Novi Sad uveo zaštitu drveća fungicidima i insekticidima

79

„Gradsko zelenimo“ u Novom Sadu uvelo je specijalni tretman zimske zdravstvene nege drveća upotrebom specijalno odabranih fungicida, insekticida i posebne mešavine mineralnih ulja za tretiranje drveća i ukrasnog šiblja i žbunja u svim gradskim parkovima, uličnim drvoredima, i kvartovskim zelenim površinama.

– Zimsko tretiranje je značajna mera u suzbijanju biljnih bolesti i štetočina na svim vrstama drveća i žbunja u urbanim sredinama, koji se primenjuje u najrazvijenijim gradovima Evrope i sveta. Zimskim tretiranjem smanjuje se potencijal biljnih bolesti i štetočina koji prezimljavaju u krošnjama stabala, sakriveni u pukotinama kore, pupoljcima, ranama na kori. Zdravstveni tretman plavim i crvenim uljem značajno će unaprediti zaštitu drveća i žbunja od štetnih organizama tokom vegetacije. „Gradsko zelenilo“ će na zahtev gradonačelnika Milana Đurića u narednom periodu maksimalno pojačati mere zaštite postojećeg i sadnje novog drveća u gradu i prigradskim naseljima – kaže generalni direktor „Gradskog zelenila“ Miloš Egić.

Tretmani se sprovode uz saradnju s Institutom za nizijsko šumarstvo. Prema rečima dr Verice Vasić, naučnog savetnika na Institutu za nizijsko šumarstvo, koja je i članica Saveta za ozelenjavanje grada, osnovanom pre nekoliko godina pri kabinetu gradonačelnika.

– Tretiranje se obavlja po lepom vremenu na temperaturi iznad osam stepeni, kada nema vetra, kad su stabla suva. Optimalno vreme za zimsko tretiranje drveća protiv štetočina i bolesti je krajem februara, neposredno pred početak vegetacije. Tretiranje treba završiti početkom marta, kada se pojave prvi pupoljci na drveću – kaže dr Vasić.

U „Gradskom zelenilu“ ističu da će tokom narednih dana prskanje raditi iz ručnih i pokretnih atomizera, kako bi stigli da zaštite sve drveće u gradu.

– U dogovoru sa stručnjacima i direktorom Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, prof dr Sašom Orlovićem, doneli smo odluku da zdravstvenu zaštitu drveća podignemo na najviši mogući nivo. Pored zaštite insekticidima i fungicidima, uvešćemo i lečenje oštećenog i bolesnog drveća ubrizgavanjem specijalnih injekcija s lekovitim rastvorom direktno pod koru. Endoterapija je fitosanitarni tretman koji se koristi u urbanim sredinama, takođe radi se o ekološki najprihvatljivijem tretmanu u urbanoj sredini. Unapredićemo hirurgiju drveća istrugivanjem truleži, a ta mesta ćemo popunjavati specijalnim plombama kako bi srečili dalji razvoj truleži. A nastavićemo i sa folijarnom prihranom drveća, koju smo počeli da primenjujemo prošle godine, koja obezbeđuje nedostajuće minerale drveću koje raste u urbanim uslovima – kaže Danijela Andrić, pomoćnik direktora „Gradskog zelenila“.

Foto: Gradsko zelenilo Novi Sad