Počelo odbrojavanje do najznačajnijeg poljoprivrednog događaja u zemlji! Evo kad počinje Novosadski sajam poljoprivrede!

23

Poljoprivredni sajam u Novom Sadu već više od devet decenija privlači pojedince, privredne, poslovne, političke delegacije i stvara kreativan ambijent za nove poduhvate. U 2025. godini biće održan od 17. do 22 maja. 

Još jednom će okupiti sve značajne aktere agrobiznisa i predstavnike privrednih grana koje se naslanjaju na poljoprivredu, iz Srbije i sveta. Na Novosadskom sajmu istovremeno se prezentuju najnovija tehnička i tehnološka dostignuća u agraru, primena nauke u poljoprivredi, izložbe organske hrane, kao i one sa oznakama geografskog porekla, bogatstvo domaćeg genofonda, najsavremenija poljoprivredna mehanizacija, proizvodi i usluge iz najudaljenijih krajeva sveta.

Istovremeno se, najaktuelnije teme iz oblasti agrara, obrađuju kroz stručne skupove, okrugle stolove, edukacije i prezentacije, sa posebnim osvrtom na unapređenje znanja i primere dobre prakse. Poslovna okupljanja, podrazumevaju i sustrete sa privrednim, naučnim i političkim delegacijama, ali i direktne sastanke privrednika iz celog sveta. Modernim konceptom novosadski Poljoprivredni sajam podstiče međudržavnu i privrednu saradnju, integriše unapređenje znanja, proizvodnje i razvoj nauke. Uz to promoviše značaj inovacija i predstavlja sintezu iskustva i dostignuća u srpskoj poljoprivredi, snažna je podrška privredi Srbije, a njegov doprinos i značaj meri se uspesima izlagača koje ostvaruju pod krovom Novosadskog sajma.

Da se podsetimo, u prethodnoj godini, ova manifestacija je okupila preko 1.200 izlagača is Srbije i još 40 država, što je 10 odsto više u odnosu na 2023. godinu – iz Srbije i oko 40 država (u 2023. godini bilo ih je iz 26 zemalja). Tokom šest dana zabeleženo je više od 130.000 posetilaca (više negо u 2023. godini).

Održane su izložbe poljoprivredne mehanizacije, kao i nacionalna izložba stoke. U „EU paviljonu“ je održano više od 40 događaja, uz predstavljanje najnovije tehnologije i prakse u poljoprivredi, sa posebnim osvrtom na EU standarde i politike. Fokus je bio na održivoj poljoprivredi kao i programima koji imaju za cilj promociju poljoprivredne izvrsnosti, inovacija i međunarodne saradnje. Na konferencijama i prezentacijama razgovaralo se o aktuelnim temama poput održive poljoprivrede, benefita EU standarda i mogućnosti finansiranja putem IPARD fondova.

Organizovane su izložbe proizvoda sa dodatom vrednošću, poput onih sa oznakom geografskog porekla i oznakom „Srpski kvalitet”. Posetioci su mogli da se upoznaju s ponudom domaćih organskih proizvoda i inputa neophodnih za ovaj vid poljoprivredne proizvodnje, kao što su reproduktivni materijal proizveden metodama organske proizvodnje i sredstva za zaštitu i ishranu bilja koja su dozvoljena za upotrebu u organskoj proizvodnji.

Prvi put na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu nastupila je, kao izlagač, i Kancelarija za Kosovo i Metohiju. U Hali 1 Novosadskog sajma predstavili su se brojni poljoprivredni proizvođači iz Štrpca, Zubinog Potoka, Vitine, Novog Brda, Gnjilana i Leposavića, kao i vinarije Orahovačkog vinogorja… Ostvareno je više od 50 kontakata, a održani su i sastanci sa zainteresovanim distributerima. Na štandu Kancelarije predstavila su se kulturno-umetnička društva sa KiM, a nastupili su i glumci pozorišta u Gnjilanu. Dolazak najavljuju i za narednu godinu, sa još više izlagača.

Pored već omiljenih segmenata, kod Hale 12, posetiocima Novosadskog sajma predstavljen je idealan način za mini-proizvodnju određenih povrtarskih i cvetnih kultura, kao i začinskog i lekovitog bilja Bio-bašta – Urbani salaš.

Naravno, sve je praćeno velikim brojem B2B poslovnih susreta, sa učešćem predstavnika 82 kompanija iz 4 zemlje ( Mađarske, Rumunije, Bosne i Hercegovine i Srbije) koji su iskoristili Sajam kao mesto za lično upoznavanje, izgradnju ili održavanje poslovnih odnosa i sklapanje novih trgovinskih ugovora u oblasti agro biznisa.

A/P: Novosadski sajam