Pojačana kontrola izvoza voća i povrća za Rusiju

108

Uprava carina Srbije potvrdila je da sprovodi pojačane kontrole utvrđivanja srpskog preferencijalnog porekla voća i povrća namenjenog izvozu u Rusiju, prenosi Radio slobodna Evropa.

Izvoz voća iz Srbije u Rusku Federaciju ponovo je pod lupom javnosti pošto je policija nedavno uhapsila 68 osoba osumnjičenih da su na rusko tržište izvozili breskve i nektarine iz Evropske unije (EU) sa lažnim sertifikatima o srpskom poreklu.

Kako je u kratkom komentaru rekao za Tanjug ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, poljoprivreda neće biti poligon prevarantima. Kasnije je za TV Prva rekao da su to „lopovi koji pokušavaju da izvrdaju državu“.

U Upravi carina za Radio Slobodna Evropa su objasnili da pojačana kontrola znači da je izvoznik dužan da uz zahtev za overu dokaza o poreklu koji se odnose na voće i povrće dostavi sva dokumenta neophodna za utvrđivanje porekla – od uzgoja do otpreme proizvoda kupcu.

Ovo nije prvi slučaj reizvoza robe na tržište Ruske Federacije, sa kojom Srbija već 21 godinu ima potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini. Taj dokument propisuje da se za robu, za koju se može dokazati da je poreklom iz Srbije (koja ima više od 50 odsto sadržaja iz Srbije), ne plaća carina kada je namenjena za tržište Rusije, osim ako nije izuzeta iz režima slobodne trgovine.

Rusija je februara 2018. uvela privremenu blokadu na uvoz krušaka iz Srbije pošto je tamošnja fitosanitarna inspekcija otkrila da je iz Srbije poslata sorta koja nije karakteristična za srpsko podneblje.

Aprila 2015. godine Ruska služba za veterinarski i fitosanitarni nadzor ograničila je uvoz jabuka iz Srbije zbog, kako su naveli, falsifikovanja srpskih fitosanitarnih sertifikata u Evropi. Nešto ranije iste godine, ova služba je saopštila da sumnja da je Srbija uvučena u nelegalnu trgovinu jabuka, kruški, kupusa i povrća.

U izveštaju Evropske komisije za 2020. godinu navodi se da je Srbija „umereno pripremljena u oblasti bezbednosti hrane, veterinarske i fitosanitarne politike“. Kako se navodi u ovom dokumentu, Brisel očekuje dalje poboljšanje primene pristupa zasnovanog na proceni rizika u pogledu zvanične kontrole uvoza.

Izvor: Radio Slobodna Evropa

Foto: Pixabay


reklama