Poljoprivrednici prihvatili poziv Vlade Srbije za sastanak dan pre izbora

92

Poljoprivredni proizvođači Vojvodine su u petak većinom glasova odlučili da prihvate poziv Vlade Srbije za završni razgovor o ispunjenju njihovih zahteva, potvrđeno je agenciji Beta.

– Većina poljoprivrednika je odlučila da odu u subotu u podne na razgovor, iako je Vlada Srbije probila obećani rok koji je tekao od 11. do 15. decembra – rekao je predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Goran Filipović.

Razgovori predstavnika poljoprivrednika i vlade su početi 26. novembra u Kisaču posle devetodnevne blokade puteva.

– Očekujemo dogovor o ispunjenju zahteva u vezi s povećanjem subvencija i rokom isplate, povećanjem površina za subvencije sa 20 hektara na 100 hektara, otpisa akcize na dizel i uređenja robne berze realizuje, a dodatno ćemo tražiti da se reši problem obezbeđenja kredita za refinansiranje dugova – rekao je Filipović.

On je ukazao da su mnogi poljoprivrednici zbog sušnih godina zapali u dugove i registrovani su u kreditnom birou što ih sprečava da dobiju novi kredit, pa će od Vlade tražiti rešenje za refinansiranje i brisanje iz tog registra.

Filipović je kazao da će od Vlade zatražiti i objašnjenje da li je tačno da subvencije može dobiti samo jedan poljoprivrednik, iako živi u domaćinstvu sa sinom koji takođe u vlasništvu ima zemljište koje obrađuje.

On je rekao da će prihvatiti ponudu Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje da se otpiše kamata poljoprivrednicima koji pristanu da u 60 rata plate dug za doprinos za penzijsko osiguranje.

Filipović očekuje da će vlada verovatno prihvatiti sve njihove zahteve jer zna da su poljoprivrednici „na ivici ambisa“ i da za sada nemaju „plan B“ ako se odbiju njihovi zahtevi.

Sa pozivom za sutrašnji sastanak poljoprivrednici su, po njegovim rečima, dobili i poziv za sastanak radne grupe koja priprema izmenu propisa o robnoj berzi i uvođenje robnih zapisa i terminskih ugovora.

Istovremeno je stigao i poziv za sastanak 26. decembra, na kojem bi, kako je najavljeno, svim udruženjima poljoprivrednika bilo predstavljeno šta je u budžetu za poljoprivredu predviđeno za svaku od grana.

Zahtevi poljoprivrednika su Vladi Srbije saopšteni tokom protesta započetih 13. novembra, koji su trajali devet dana, a predvodila su ga četiri udruženja – Ratari Vojvodine, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac.

Njima su se pridružila udruženja Elemirski paori iz Elemira, Složni Pidikanci iz Bavaništa, Paori iz Padine i udruženje Stig.

Poljoprivrednici su 22. novembra obustavili blokade kao znak dobre volje i jer je to izričito zahtevala premijerka Ana Brnabić kao uslov za početak pregovora.

Foto: Envato, Tanjug


reklama