Milorad Dodik, srpski član Predsedništva BiH, rekao je da bi podsticaji po hektaru hlebnog žita od naredne godine trebalo da budu 500 KM, umesto dosadašnjih 400 KM.
Osim toga, agrarni budžet bi dogodine trebalo da iznosi 150 miliona KM, dodao je Dodik tokom boravka u Bijeljini gde se, zajedno sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Borisom Pašalićem, sastao sa semberskim poljoprivrednicima.
Boško Radić, predsednik Udruženja „Sela Semberije“, rekao je da se Agrarni budžet za narednu godinu diže sa 75 miliona na 150 miliona KM.
– Problema ima koje treba rešavati u hodu, dotakli smo se i državnog zemljišta i mislim da smo na pravom putu da to rešimo – rekao je Radić.
Dodik je takođe potvrdio da će agrarni budžet za iduću godinu biti povećan na 150 miliona KM. On je naveo da je ponosan na ono što je Republika Srpska do sada izdvojila za podršku poljoprivredi i najavio nastavak stimulisanja agrara.
– Radite, sejte, a mi ćemo obezbediti podršku agraru i nećemo dozvoliti da budete u minusu i da vaša proizvodnja propadne. Treba pomoći i tu smo da pomognemo poljoprivrednim proizvođačima – rekao je Dodik na sastanku sa poljoprivrednicima u Bijeljini kojem se odazvalo više od stotinu domaćih proizvođača hrane.
Kako prenosi Srna, on je naveo da je ponosan na ono što je Republika Srpska do sada izdvojila za društvenu, javnu i finansijsku podršku poljoprivredi, uz dosta stimulativnih mera, i najavio nastavak stimulisanja agrara, prvenstveno za narednu setvu.
– Vi nećete raditi ispod ove cene ni iduće godine, usmeravaćemo podsticaje i to je najodgovornije što možemo da učinimo – istakao je Dodik pošto je saslušao poljoprivrednike.
Prema njegovim rečima, proizvodnja hrane je globalno postala najvažnija za društvo i samo one države koje imaju dovoljno hrane mogu da računaju na stabilnost, a Republika Srpska ima zemljište i klimu kao dobre pretpostavke.
– Mir, sigurnost, energija i hrana su danas važni za svako društvo i mi to u Republici Srpskoj obezbeđujemo – poručio je Dodik.
On je izrazio spremnost da se nađe dobro rešenje i za problem davanja zemlje u zakup na koji su ukazali poljoprivrednici, te rast podsticaja koji bi obezbedio izvesnost rada u agraru.
Prema Dodikovim rečima, na sastanku je rečeno da je korektna cena pšenice koja se nudi, koja u Krajini iznosi 62 feninga, a u Semberiji 64-65 feninga.
Pašalić je naveo da se cena pšenice postiže u dogovoru između otkupljivača i uzgajivača te da na nju utiče više faktora.
– Nije cena svake pšenice ista – rekao je Pašalić.
Izvor: Nezavisne novine
Foto: Freepik, Envato