Pomor pastrmke u valjevskom kraju, rečica Banja prosto presušila!

380

U ribnjaku pastrmke braće Mihaila i Zorana Petronijevića u Mrčiću, u okolini Valjeva, uginulo je oko 700 kilograma pastrmke zbog nedostatka protočne vode bogate kiseonikom, jer je Banja, rečica na kojoj se ribnjak nalazi, jednostavno prestala da teče.

„Iz izvorišta Banje u Petničkoj pećini stizale su minimalne količine vode, nešto više dolazilo je iz Petničkog jezera, ali, sve ukupno, nedovoljno da riba preživi“, objasnio je Mihailo Petronijević.

Prema njegovim rečima, posledice su bile katastrofalne, jer je od ukupno oko hiljadu kilograma ribe u ribnjaku oko 70 odsto uginulo, a ostatak se borio za život. Dodaje da je uključio pumpe da cirkulacijom praktično iste vode, da pokuša da je obogati kiseonikom i spasi što se spasiti može… Ali pumpe ne mogu neprekidno da rade.

„Nikada se ovako nešto nije desilo. Moj otac držao je ovde ribu od 1982. godine, devedesetih je rad prekinut u vreme inflacije, a brat i ja, pošto smo ostali bez posla, on u „Divi“, ja u „Stefilu“, aktivirali smo ribnjak 2002. godine. Proizvodili smo četiri-pet tona ribe godišnje, i to nam je obezbeđivalo egzistenciju. Sve do sada. Ovako nikada nije bilo“, ispričao je Petronijević.

Očajni domaćin je nekoliko puta išao do Petničke pećine i video da na izvorištu Banje vode skoro da i nema, odnosno da ističu minimalne količine. Dešavalo se, kaže, i ranije da bude prekida u dotoku, ali su trajali po par sati, nikada skoro dva dana. Nešto sveže, uginule ribe, koja je inače bila potpuno zdrava, prodao je ili tek planira da proda. U međuvremenu, dotok vode se nekoliko puta normalizovao, pa nestajao.

Upućeni kažu da je reč o prirodnoj pojavi, naime, reka Banja ima takozvano intermitentno vrelo – izvorište koje povremeno prekida dotok vode. Ova prirodna pojava objašnjava se postojanjem rečnog podzemnog rezervoara koji se puni vodom koja potom povremeno, s prekidima, „na preskok“, izlazi kroz sistem obrnutih, inverznih sifona. Zato se dešava da reka teče, pa stane. Ova pojava je najčešće prisutna kada su izuzetno visoke temperature.

Izvor: kolubarske.rs

Foto: Pixabay