Pomor pčela u Francuskoj

29

Pomor pčelinjih društava zbog klimatskih promena i upotrebe insekticida mogao bi da znači još jednu lošu godinu za proizvodnju meda u Francuskoj, upozorili su francuski pčelari.

Pčelari širom Francuske „zvone na uzbunu“ jer njihove pčele umiru i proizvodnja meda je u opasnosti.

– Pčele ne mogu da sakupljaju nektar! Prvi deo sezone bio je katastrofalan. Potrošači moraju biti na oprezu, ove će godine biti vrlo teško naći francuski med – upozorio je predsednik poljoprivrednog udruženja MODEF Robert Aigoin.

Problem sa proizvodnjom meda, nažalost, nije nikakva novost. Još 2017. godine medijski naslovi upozoravali su na „katastrofalnu” proizvodnju meda. I to posle 2016. koja je bila najlošija u istoriji, s proizvedenih samo devet hiljada tona, u odnosu na uobičajenih 18 do 20 hiljada tona meda.

Francuska je peti proizvođač meda u EU. I drugi veliki proizvođači, poput Španije, Rumunije, Poljske, Mađarske, Grčke i Italije, beleže veliku nestabilnost u proizvodnji meda.

Samo su Francuska i Mađarska u Evropi zabeležile nagli pad proizvodnje meda u razdoblju od 2017. do 2018. godine, za po oko pet hiljada tona. Podaci Evropske komisije pokazuju ipak da su i Francuska, i Rumunija, i Grčka izvestile da su prošle godine imale manje pčelinjih društava nego pre tri ili četiri godine.

– Nije u pitanju samo Francuska. Moj prijatelj, pčelar u Italiji, rekao mi je da je u 43 godine koliko se profesionalno bavi pčelarstvom ova godina najgora – rekao je glavni sekretar Nacionalnog sindikata francuskih pčelara (UNAF) Anri Klement.

U Francuskoj je broj uginulih pčela naglo skočio za poslednjih dvadesete godina, sa prosečnih pet odsto po društvu godišnje devedesetih godina prošlog veka na najmanje 30% danas, što znači da godišnje pčelari gube trećinu pčela po društvu.

Mnogi pripisuju pomor klimatskim promjenama.

– Već smo neko vreme uznemireni zbog uticaja klimatskih promena. To je najveća briga pčelara. Ove smo godine već na kraju zime imali mraz i severne vetrove koji su isušivali cvetove, pa se nije stvarao nektar – rekao je Klement.

– Zima je bila tako blaga da pčele nisu imale problema s reprodukcijom, ali bez cvetnog nektara društva brzo propadaju. Naime, u košnicama nema hrane, pčelari moraju hraniti pčele sirupom jer bi mogle uginuti od gladi – pojašnjavaju u MODEF-u.

Izvor: Politika

Foto: Free Images


reklama