Popis poljoprivrede 2023. godine

44

Vlada Srbije usvojila je predloge zakona o popisu poljoprivrede 2023. godine i o finansijskoj pomoći privredi zbog pandemije korona virusa.

Popisom poljoprivrede koji će biti sproveden od 1. juna do 31. decembra 2023. godine biće omogućen realan prikaz stanja u poljoprivredi Srbije. Biće popisani, između ostalog, lokacija gazdinstva, zemljišni fond i kategorije poljoprivrednog zemljišta, površine pod usevima, voćnjaci i vinogradi, navodnjavanje i upotreba đubriva, broj i vrste stoke, košnice, poljoprivredni objekti, mehanizacija.

Vlada Srbije odobrila je 150 miliona dinara za subvencioniranje domaćeg turizma, odnosno za dodatnih 30.000 turističkih vaučera. Vlada očekuje da će ta odluka značajno doprineti povećanju turističkog prometa i pratećih uslužnih i privrednih delatnosti, a time i ekonomskom rastu.

Za korišćenje turističkih vaučera građanima je na raspolaganju više od 2.000 ugostiteljskih objekata. Najtraženiji su do sada Sokobanja, Zlatibor, Vrnjačka banja, Sijarinska banja, Ribarska banja, Gornja Trepča, Divčibare, Kopaonik, Banja Vrujci i Banja Koviljača.

Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o utvrđivanju finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u oteženim ekonomskim uslovima usled pandemije korona virusa. Kada taj zakon bude donet, biće obezbeđena sredstva za privredne subjekte koji su podneli zahtev za kreditiranje kod Fonda za razvoj Srbije u skladu sa Uredbom o utvrđivanju Programa finansijske podrške privrednim subjektima za održavanje likvidnosti i obrtna sredstva u otežanim ekonomskim uslovima, a koji nisu razmatrani zbog nedostatka sredstava.

Utvrđen je Predlog zakona o potvrđivanju finansijskog ugovora Evropske investicione banke i Srbije vrednosti 200 miliona evra za podršku malim i srednjim preduzećima i preduzećima „srednje tržišne kapitalizacije“. Taj novac biće preko Fonda za razvoj dat preduzećima koja još nisu dobila pomoć za ublažavanje posledica pandemije.

Krediti će biti plasirani pod veoma povoljnim uslovima i to 110 miliona evra za obrtna sredstva, odnosno za pomoć za likvidnost, a 90 miliona evra za investicione aktivnosti, za kupovinu i nabavku opreme, rast i razvoj preduzeća kako bi se dodatno umanjile negativne posledice pandemije i dao doprinos rastu ekonomije.

Foto: Free Images, Pixabay


reklama