Usevi uljane repice se, u zavisnosti od roka setve i primenjenih agrotehničkih mera, nalaze u fazi od razvoja listova do početak porasta stabla. Vizuelnim pregledima useva registrovano je prisustvo male repičine pipe (Ceutorhynchus pallidactylus) i velike repičine pipe (Ceutorhynchus napi). Takođe, u lovnim klopkama (Merikovim sudovima) se registruju ulovi odraslih jedinki obe štetočine.
Nivo prisustva repičinih pipa se razlikuje u zavisnosti od lokaliteta, faze razvoja uljane repice i blizine prošlogodišnjih repičišta.
Disekcijom ženki obe navedene štetočine utvrđeno je prisustvo jaja unutar njihovog tela što ukazuje na blizinu procesa polaganja jaja, koji se, uzimajući u obzir biologiju repičinih pipa i uslove koji trenutno vladaju u proizvodnji, očekuje u narednih nekoliko dana.
Sada je veoma važno sprečiti polaganje jaja u stablo i lisne drške uljane repice, kako ne bi došlo do nastanka šteta u usevima.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje pregled repičišta na prisustvo repičinih pipa i sprovođenje mera zaštite po postizanju praga štetnosti (1 pipa na 5 biljaka) primenom nekog od registrovanih insekticida:
– Fastac ME (alfa-cipermetrin) 0,2-0,3 l/ha
– Grom (lambda-cihalotrin) 0,25 l/ha
Zbog izraženih temperaturnih oscilacija i niskih jutarnjih temperatura, preglede useva na prisustvo pipa ali i sprovođenje samog tretmana trebalo bi izvršiti u najtoplijem delu dana.
U ovom momentu, najugroženiji su usevi iz najranijih rokova setve, gde se registruje porast stabla te se u ovim usevima sprovođenje mera zaštite preporučuje u što kraćem roku.
Foto: PIS