Prasetina iz gepeka – navika koja uvek nosi rizik

207

Praznici su pred nama, kad se sveže meso kupuje više nego obično. Ovih dana ima ga i na pijacama, što može da bude posebno veliki rizik. Zoran Ivanović, načelnik Veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede, rekao je za RTS da prilikom kupovine mesa sva čula moraju da budu uključena.

On je kazao, gostujući u “Jutarnjem programu” RTS-a, da sva hrana mora da prođe službenu kontrolu.

– Kontrola počinje na farmi, ako životinja nije zdrava ne možemo da očekujemo kvalitetan proizvod – naveo je Ivanović dodajući da je obavezno da na deklaraciji stoji gde je proizvod nastao i kada.

Prema njegovim rečima, sve su veće tendencije da se sveže meso prodaje upakovano.

– Ukoliko se radi o originalnom upakovanom mesu, žig mora da postoji, a ako se radi o mesarama, ne može se očekivati žig na svakom parčetu mesa. On se postavlja na određenim mestima, na polutkama, ali građani mogu kod mesara da se informišu o žigu – istakao je načelnik Veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede.

Kako je dodao, inspekcija veću pažnju u ovom periodu poklanja zelenim pijacama. Delovi gde se nalaze sir, meso, jaja, hrana moraju da budu pregledani.

– Možemo videti da se prodaje praseće meso iz gepeka na ulicama. Neke navike teško umiru. Takvih slučajeva ima u malom procentu, ali se i dalje događaju – rekao je Ivanović.

Kada se takve stvari dogode, Veterinarska inspekcija svu hranu povlači iz prometa. Ivanović dodaje da imaju dobru saradnju sa Komunalnom inspekcijom, ali i apeluje na građane da budu proaktivni.

– Ukoliko građani imaju bilo kakvu sumnju, mogu to da prijave inspekciji. Rizik po zdravlje potrošača uvek postoji, jer uvek ima onih koji će pokušati da vas prevare. Građani treba da prijave sumnjive slučajeve da ne bude njihovo zdravlje i zdravlje njihove porodice ugroženo i da kupuju u ovlašćenim marketima – istakao je načelnik Inspekcije.

Prilikom kupovine mesa, savetuje da sva čula moraju da budu uključena, ako meso na oko ne izgleda dobro, ako ima čudan miris i boju, ne treba ga konzumirati.

Objasnio je da je meso bezbedno za upotrebu do isteka roka, da se može kupovati i koristiti, ali ne bi trebalo takvo meso kupiti i staviti u zamrzivač. Dodao je da je upakovano sveže meso manje kontaminirano, i građani pri kupovini moraju da imaju poverenja u svoje mesare.

– Meso najčešće uvozimo iz EU. Prolazi sanitarnu kontrolu, uskladišteno je u određenim objektima. Često uvozimo žive životinje od kojih se dobiju meso i prerađevine – istakao je Ivanović.

On objašnjava da prerada obično ide iz uvoza, a sve meso se uvozi najmanje pola perioda do isteka roka.

– Srbija važi za velikog potrošača mesa i snabdevanje mesom je kontinuirano – napominje Ivanović.

Izvor: RTS

Foto: Freepik


reklama