Početna Vesti Pravilnik za podsticaje u poljoprivredi Republike Srpske do kraja marta

Pravilnik za podsticaje u poljoprivredi Republike Srpske do kraja marta

21

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske rečeno je za agenciju ’Srna’ da se do kraja meseca očekuje objavljivanje pravilnika za podsticaje u poljoprivredi za ovu godinu.

Iz Ministarstva navode da je pravilnik u zakonodavnoj proceduri, te da nije upućen Vladi na usvajanje 6. marta, kako su u prigovoru ministru istakli predstavnici Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske i Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mlekara Srpske.

– Nacrt pravilnika ne ide Vladi na usvajanje – rekli su u resornom ministarstvu.

Iz te institucije su demantovali i tvrdnje rukovodstava Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača i Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mlekara da njihove primedbe nisu bile uvažene kod izrade nacrta pravilnika.

– Velika većina njihovih primdbi je uvažena i o tome ih je informisao i resorni ministar Stevo Mirjanić na poslednjem sastanku kod nas – rečeno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Iz Ministarstva negiraju da nacrt pravilnika za podsticaje nije objavljen i navode da je dokument gotovo mesec dana dostupan na internet stranici Ministarstva.

Čelni ljudi Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača i Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mlekara uputili su resornom ministru prigovor zbog neobjavljivanja novog nacrta pravilnika za podsticaje u poljoprivredi, u kojem su, kako su naveli, trebalo da budu prihvaćeni dogovoreni predlozi udruženja poljoprivrednika.

– Dogovoreno je i da će udruženjima biti ostavljen dodatni period za eventualno nove sugestije i predloge. Kao što je poznato, ništa od toga nije nam omogućeno. Prema našim saznanjima, nacrt pravilnika je, bez uvaženih naših predloga, upućen na usvajanje Vladi Srpske 6. Marta – navedeno je u prigovoru koji su potpisali čelni ljudi udruženja Stojan Marinković i Vladimir Usorac.

Marinković je na mirnom protestu poljoprivrednika Srpske u Gradišci 23. februara istakao da od Vlade traže povećanje agrarnog budžeta sa 60 na 100 miliona KM, pravičnu raspodelu agrarnog budžeta i ujednačavanje visine podsticaja sa poljoprivrednim podsticajima u Federaciji BiH.

Poljoprivrednici su na protestu uputili zahtev da im se isplati ukupan dug za podsticaje iz prošle godine u iznosu od 41 milion KM, jer bez tih sredstava, kako su rekli, neće moći da počnu prolećnu setvu.

Foto: Cover Images