Proizvođači hrane ponovo na udaru aflatoksina

59

Dugotrajne suše kao i najviše zabeležene prosečne letnje temperature ove godine znatno utiču na prinos i kvalitet useva širom Evrope. Kako je objavila kompanija „Altek” u svojim prvim rezultatima o kvalitetu evropskih useva i riziku od mikotoksina, rezultati bi mogli da budu zabrinjavajući.

– Budući da je evropska žetva pšenice i ječma ove godine završila ranije, naša laboratorija u Irskoj testira uzorke koji pristižu svake nedelje. Do sada ispitani uzorci ove dve kulture u proseku sadrže 3,6% mikotoksina dok su dva ili više otkrivena u 97 odsto njih – navodi se u saopštenju.

Prema ranijim podacima, rod pšenice u Francuskoj manji je za 20 odsto, dok je žetva kukuruza bila najlošija u poslednje tri decenije. Italijanski proizvođači kukuruza ne mogu da se oporave od ovogodišnje suše, najveće u poslednjih 70 godina. Kako kažu iz ove kompanije, nastavlja se i opsežnije testiranje slame u Danskoj jer rizik u vezi sa ovom vrstom stočne hrane postaje sve izraženiji.

Prema rezultatima analiza, oko 55 odsto smatra se uzorcima većeg rizika. U ovoj kompaniji su rekli da imaju i preliminarne pokazatelje o kvalitetu kukuruza iz jugoistočne Evrope. Navodi se da prvi rezultati ukazuju da je kontaminacija aflatoksinom zabrinjavajuća, verovatno zbog dugih sušnih razdoblja. Za sada je, napominju, pet uzoraka kukuruza prikupljenih u ovoj regiji premašilo granične vrednosti iz evropske regulative o aflatoksinu B-1 za stočnu hranu.

Da li i u Srbiji postoji bojazan od pojave veće koncentracije aflatoksina kod kukuruza? Osim manjih prinosa koji je evidentan, domaći stručnjaci napominju da je ova godina godina insekata i bolesti truleži klipa, pre svega mikotoksina koje stvaraju gljive iz roda fuzarijuma i aspergilus. Podsećaju da je aspergilus opasan zato što stvara aflatoksine o kojima se govori od 2012. Tada je bilo problema sa mlekom u Srbiji u kome su pronađene veće koncentracije aflatoksina od dozvoljenih.

– Gde god insekt ili grad ošteti klip, tu će se naseliti fitopatogene gljive koje će početi da prave ršum. Mislim da je ova godina ona koja favorizuje pojavu aflatoksina – izjavio je nedavno za „Politiku” ekspert za kukuruz dr Goran Bekavac, sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu.

– Aflatoksini su opasni zato što su oni potvrđeno kancerogeni materijali. Ukoliko se nalaze u većoj količini u zrnu kukuruza to može da bude ozbiljan problem – naglasio je on.

Prema preporuci stručnjaka, klipovi koji imaju sivkasto-žuto-zelenu navlaku moraju da budu odvojeni od zdravih. Skladišta treba da budu očišćena i dezinfikovana na početku žetve. Bekavac upozorava da je ovo obavezno i ako toga nema da možemo biti u problemu. Smatra da domaći stočari sve ovo već imaju u vidu i da su pripremili dodatke za obroke koji treba da vežu mikotoksine za sebe i time ih učine manje opasnim za domaće životinje, posebno za muzne krave ali i za mleko koje će stići do potrošača.

– Oko ovoga ne treba praviti paniku, na svakoj ozbiljnoj farmi oko toga se jako vodi računa. Proizvođači treba da koriste sve ono što je nauka potvrdila do sada. Iskustvo iz 2012. godine bilo je veoma bolno i mislim da smo tada naučili lekciju i da se proizvođači sada vrlo ozbiljno nose s ovim problemom – kaže dr Goran Bekavac.

Izvor: Politika

Foto: Alison Robertson, Bugwood.org, Gary Munkvold, Bugwood.org, Department of Plant Pathology , North Carolina State University, Bugwood.org


reklama