Proizvođači nezadovoljni i prinosom i cenom ranog krompira

134

Povrtari koji su sadili rani krompir u martu, počeli su da vade rod i nisu zadovoljni cenom na veliko, ali ni prinosima.

Vešedecenijski profesonalni proizvođač krompira Pavel Valent iz Lalića kazao je za „Dnevnik“ da je krompir ubrzano sazrevao zbog tropskih vrućina, a na putu sazrevanja stizale su ga bolesti upravo zbog izrazito visokih dnevnih temperatura. Zato je prinos niži.

– Klima ovog proleća nije godila ranim sortama krompira. Smena niskih i izuzetno visokih dnevnih temperatura doprenela je da se vegetacija krtole završi na brzinu. Ćudi klime donele su i bolest i insekte žičnjake, koji su bušili rod. Zbog toga će povrtari imati niže prinose po hektaru – objasnio je Valent.

Bez obzira na to što je ranog krompira manje na njivama, Valent ističe da je domaće tržište dobro snabdeveno najzastupljenijom namirnicom u domaćoj ishrani, pošto je ranog krompira više posađeno nego prošle godine i zato što ima i uvoznog krompira.

– Trenutno kilogram krompira na veliko košta 40-45 dinara, a prošle godine je krompir bio dvostruko skuplji, od 95 do 100 dinara, pa je to lanjsko koštanje navelo povrtare da ove sozone povećaju površine pod ranom krtolom. S druge strane, dobru domaću ponudu dopunjuje i uvozni krompir, što povrtarima nikako ne odgovara, ali nemamo načina da se tome suprostavimo – ističe Valent, koji krtolu, kao i drugi profesionalni povrtari, prodaje poznatom kupcu.

Povrtar iz Futoga Dragan Vidović isto se žali na cenu krompira na veliko, koja je u njegovom poslovnom okruženju od 35 do 40 dinara za kilogram. Po njemu, realna cena za krompir na veliko trebalo bi da bude oko 60 dinara.

– Troškovi proizvodnje i radne snage ove sezone su skuplji nego lane, jedino što smo veštačko đubrivo plaćali po istoj ceni kao i prošle godine, pa bi krompir trebalo da bude oko 60 dinara kilogram, kako bismo imali zaradu. Jer, sa sadašnjom cenom radimo na ivici isplativosti – naveo je Vidović i dodao da je rod oko Futoga solidan u pogledu prinosa i da je ponuda krtole dobra.

Kilogram krompira na najprometnijoj Futoškoj pijaci u Novom Sadu prodaje se za 80, 90 i 100 dinara. U velikim marketima cena je malo viša, kreće se od nepunih stotinu dinara do 110 dinara. U ponudi su dve vrste krtole: beli, koji je malo skuplji, i crveni, čija je cena malo niža.

Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, krompira smo u 2022. godini imali 524.000 tona. Prosečan prinos po hektaru je bio 21,1 tona.

Izvor: Dnevnik

Foto: Envato