Proizvodnja jagoda je isplativa, ali parcele još uvek sitne

289

Iako je Topola voćarski kraj, mali broj voćara se opredeljuje za proizvodnju jagoda. Uglavnom su to sitne parcele, otvorenog ali i zatvorenog tipa, a prodaja, kako stižu sorte na branje, traje dva meseca, tokom maja i juna.

Porodica Vasiljević iz sela Gornja Trnava kod Topole, pored raznog voća koje gaje na više od 15 hektara, bavi se i proizvodnjom jagoda. Naime, pre dve godine Vasiljeviće su odlučili da proširi svoj asortiman voća, pa se na njihovim parcelama nalazi i šest sorti jagoda.

U ovoj voćarskoj porodici svi su uključeni u proces proizvodnje, a berba najranijih sorti je već otpočela.

– Cela porodica radi, svi smo skupa kada treba da se radi, od najmlađeg do najstarijeg. Mi imamo šest sorti. Evo sad smo posadili kviki, pa kleri, a onda stiže džoli i meni se zaista sve sviđaju, ali eto izdvojila bih džoli, Najslađa je, ostale su isto dobre, ali eto džoli je krupnija i malo kasnije stiže od kleri. Sibila stiže poslednja. Sve će da prođu, a ona dolazi na kraju – kaže Slađana Vasiljević.

Na kvalitet roda i sam prinos ove godine uticale su nagle promene u temperaturi, ali i kišoviti dani koji su doprineli skupljaju vlage.

U dobroj godini porodica Vasiljević na 15 ari jagoda ostvari prinos i do pet tona.

– Prošla godina je bila dobra godina, a ove godine u zatvorenom je kasnije stavljanja folija i osetio se mraz i pod folijom. Imalo je oštećenja, a napolju na drugoj parceli gde je dvogodišnji zasad oštetilo je dosta. List je krenuo, a mraz ga je sasekao, cvet je zastao , pa je izgurao i pre lisne mase i na toj parceli biće nešto roda ali neće biti taj kvalitet. Isplati se gajenje jagoda i isplatiće se sve dok ima izvoza. Poenta je čim se izvozi, onda sve ono glavno ode za izvoz, a mi koji smo sitniji prodajemo na našem tržištu. Samim tim automatski imamo dobru cenu i na našem tržištu – navodi Milovan Vasiljević.

Kada je povećana vlaga, posebno u plastenicima, trebalo bi obratiti pažnju i na pojavu sive truleži.

– Koristili smo lokalne subvencije za gornju foliju, a od države koristimo za frigo živiće jer nismo hteli da eksperimentišemo ništa. Podneli smo zahtev, nismo još za ovu godinu dobili, za prošlu jesmo. U povoju je sadnja jagoda kod nas, ali treba dosta radne snage i onda ljudi ovde u Topoli izbegavaju, a mi smo voćarski kraj ovde, podudaraju se neke operacije sa nektarinom. Kada je proređivanje nektarine, onda je berba jagoda, to se podudara i teško je onda za radnu snagu. Lakše im je da rade nektarinu nego jagodu. Uglavnom, oni koji rade imaju manje površine, ali je dobra zarada – ističe Milovan Vasiljević.

Porodica Vasiljević svoje jagode prodaje na domaćem tržištu, a trenutna cena ranih sorti jagoda iznosi 500 dinara po kilogramu.

Plan ove porodice je da u naredne dve godine dostigne hektar površina pod jagodama.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay, Free Images


reklama