Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije dr Rodoljub Živadinović izjavio je da je za dobar prinos bagremovog meda sada potrebno seliti pčele na drugu pašu, na lokacije gde se priprema cvetanje bagrema jer je prva paša bila dovoljna samo za njihov opstanak.
– Klima se promenila i pčele se sada moraju seliti da bi im se obezbedili uslovi da uzmu nektara za svoj opstanak, ali i da proizvedu viškove za ljudsku ishranu – rekao je Živadinović.
On je dodao da su u nekoliko poslednjih godina velike padavine u vreme cvetanja bagrema kao i ove godine uništile deo cveta bagrema, a niske temperature sprečile izlazak pčela iz košnica.
Da bi pčele prikupili dovoljno nektara potrebno je da noćna temperatura ne bude ispod 10-12 Celzijusovih stepeni, a dnevna ispod 23 stepena, a da je vlažnost vazduha visoka.
Živadinović je rekao da je prošle godine bagremov med dostigao istorijsku cenu od 6,7 evra za kilogram ili oko 790 dinara.
– Bagremov med je najtraženiji i lako se proda. Nadamo se da će ta cena ostati i ove godine – kazao je Živadinović.
On je rekao da je rekordan izvoz meda po količini ostvaren 2013. godine kad je izvezeno 3.300 tona, ali zbog niže cene nego prošle i ove godine nije ostvaren i najveći devizni priliv.
– Srbija je taj rekord ostvarila prošle godine kada je izvezeno 2.700 tona po visokim cenama, što je donelo devizni priliv od oko 15 miliona dolara – naglasio je Živadinović.
Foto: Pixabay