Purpurna pegavost lista luka je jedno od najčešćih oboljenja crnog luka koju izaziva gljivica Alternaria porri. Spada među najopasnije parazite luka i može da izazove značajne štete.
Prvi znakovi bolesti su sitne beličaste pege na listovima i u uslovima visoke vlažnosti postaju ovalne, purpurne, oivičene žutim oreolom, da bi vremenom postaje koncentrične.
Ova gljiva prezimljava na lisnim ostacima i samoniklim biljkama. Infekcija se ostvaruje pri dužem vlaženju listova i relativnoj vlažnosti vazduha od 90%. Simptomi se javljaju na lišću i lukovici u vidu izduženih tamnomrkih pega, koje se vremenom uvećavaju, a u uslovima vlažnog vremena u središnjem delu pege formira se crna prevlaka. Pege na lišću su dužine do 2 cm sa jasno izraženim koncentričnim zonama. Starije lišće je više osetljivo na infekciju.
Najveće štete su u proizvodnji semenskog luka, jer kada gljiva zahvati cvetno stablo, prstenuje ga i ono se lomi pre nego što seme sazri.
Mere zaštite su višegodišnji plodored i to tri do četiri godine i gajenje manje ostetljivih sorti ili hibrida, sadnja zdravih i neoštećenih lukovica, kao i uklanjanje biljnih ostataka.
Izvor: Dipl. inž. Zoran Panajotović/PSSS Pirot
Foto: Howard F. Schwartz, Colorado State University, Bugwood.org