Ratari i stočari ratuju oko pašnjaka

110

Pašnjaci su poodavno glavna tema među ratarima i stočarima. Prvi žele da na ovim površinama seju, a drugi da napasaju svoju stoku. U nekim mestima je i pravi rat – ko će prvi doći da uzore ili da prevari državu kako mu pašnjaci koriste za stoku, a nema ni grlo stoke.

Zato je Udruženje „Agroprofit”, koje se godinama bavi promocijom pašnjaka i govedarstva, uputilo predlog Ministarsvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da se odmah suspenduje izdavanje pašnjaka gazdinstvima koji nemaju stoku i da ukinu naplatu.

U „Agroprofitu”, koji okuplja proizvodnu grupu odgajivača tovnih rasa, tvrde da država ostvaruje mali prihod od zakupa i da stočari imaju veću štetu što ne koriste tu pašu od tog iznosa.

– U izdavanju pašnjaka ratarima i po uzurpaciji najviše slučajeva je u opštinama Čoka, Kikinda, Novi Bečej, gradu Zrenjaninu, ali i u južnom Banatu – ukazuje agrarni analitičar Čedomir Keco i dodaje:

– Ima i podzakupa, što tvrde stočari iz Novog Miloševa. Među selima koja imaju uzurpirane ili nedozvoljeno obrađene pašnjake su Ostojićevo, Vrbica, Crna Bara, Sajan, Novo Miloševo, Iđoš, Padej, Melenci, Mužlja, Dobrica… I u drugim krajevima Vojvodine preoravaju se pašnjaci i tu prednjače opštine Kovin, Bela Crkva, Alibunar. Nedavno je u Dupljaji, opština Bela Crkva, lokalna vlast raskinula ugovor sa udruženjem stočara iz sela, da bi pašnjak izdala zakupcu iz okoline Subotice za ovce koje nikada tamo nisu stigle.

Stočari u navedenim selima su očajni, navodi Keco, i pitaju se šta će biti sa njima kada država ne može da spreči i sačuva svoju imovinu i da ih pomogne.

Keco ukazuje i na druge primere da dok dražava podstiče subencijama stočare za kupovinu novih grla i izgradnju objekata, opštine i gradovi ograničavaju pravo prečeg zakupa farmerima po važećim propisima.

– Gazdinstva, zbog gubljenja tih oranica, neretko prodaju stoku. Stočare su obradovale i cene i najavljene nove mere u stočarstvu, na koje čekaju, ali baš u Ministarstvu poljoprivrede i ne žure. Oni očekuju od države da račisti sa onima koji ne rade dobro i to od opštine do ministarstava. Ako se to dogodi i pojedine službe krenu u analizu odnosa prema poljoprivrednicima u sektoru izdavanja državnih površina „leteće perje” – predočio je agrarni analitičar Čedomir Keco.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarsta i vodoprivrede , navodi Keco, pozvalo je udruženja i gazdistva da slobodno prijave uzurpaciju pašnjaka i da pri tome ne moraju da navode svoju adresu.

Prve intervencije inspekcije u Severnom Banatu su pokazale da su sve prijave tačne, ali da nema dovoljno inspektora da bi otvorili proceduru za prekršioce. Ali bez obzira na to što je inspektora malo, ratari bez razlike u čijem vlasništvu je preorani i zasejani pašnjak neće biti pošteđeni od kazni, jer iz inspekcije poručiju, da vegetacija zasejanih pašnjaka dugo traje i da će pored svih teškoća završiti svoj posao.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pexels, Pixabay, Freepik