Ratari očekuju manji prinos uljane repice

24

Žetva uljane repice počela je ove godine neuobičajeno rano, ali ratare u poslu stalno prekida kiša što će se odraziti na prinos jer su usevi polegli, a mahune ispucale.

Žarko Vlainić, poljoprivrednik iz mesta Aleksa Šantić, završio je žetvu uljane repice. U njive je ušao čim su se dovoljno prosušile da su kombajni mogli da uđu u repicu.

– Bile su obilne padavine i uljana repica je dosta ispucala, kako koja sorta. Dosta je bilo polegnuća, vlage su bile različite tako da je jako teško bilo za skidanje – kaže Žarko Vlainić.

Žarko je uprkos svemu zadovoljan prinosom od 3,5 tona po hektaru. Cena po kojoj je prodao uljanu repucu niža je od prošlogodišnje, ali i sa tom cenom, kaže, ratari imaju svoju računicu.

– I ovih 36 dinara što se spominje sa PDV-om na ovom prinosu je zadovoljavajuće, pokriće troškove i ostaće neka zarada. Ja sam zasejao oko devet hektara ili 15 jutara. Inače ove godine će biti malo manje uljane repice, ne zato što sam se razočarao u proizvodnju, već mi predusev diktira setvu. Imam manje strnjike, pa će biti manje repice, ali ne odustajem od proizvodnje – tvrdi on.

Žetva uljane repice ove godine počela je već početkom juna, a razlog su visoke temperature u aprilu koje su ubrzale cvetanje. Međutim već na samom početku, žetvu je prekinula kiša, a sada je, kažu stručnjaci, važno da poljoprivrednici što pre uđu u njive i završe posao.

– Nakon početnog perioda žetve došle su padavine koje su svojim neravnomernim rasporedom i naglim i velikim količinama kiše koje padnu vrlo često uz duvanje vetra izazivale gubitak prinosa zbog poleganja uljane repice. I sam taj proces ovlaživanja ljuske pa sušenje na visokim temperaturama koje se ponavlja nekoliko puta može izazvati pojavu otvaranja ljuske . objašnjava dr Ana Marjanović Jeromela sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu.

Uljanom repicom ove godine u Srbiji je posejano više od 50.000 hektara, što je skoro duplo više nego prošle godine. Žetva je do sada završena na polovini posejanih njiva, a prosečan prinos je od tri do 4,5 tona po hektaru, sa visokim sadržajem ulja.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay


reklama