Republika Srpska želi da ojača proizvodnju malina

212

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić izjavio je da je BiH u prvih 10 izvoznika maline u svetu, tako da je ona perspektivna kultura u Republici Srpskoj, posebno u područjima gde se tradicionalno gaji, kao što su Podrinje i Romanija.

Pre sastanka o unapređenju konkurentnosti u sektoru malinarstva, Pašalić je istakao da proizvodnja maline u Republici Srpskoj može biti i bolja, samim tim što u Srpskoj ima oko 750 hektara pod malinom, ali da su prinosi po hektaru niski i iznose sedam do osam tona, što nije dovoljno.

– Osim sadnje novih zasada, jedini način da unapredimo tu proizvodnju jeste povećanje prinosa po jedinici površine. Naš cilj je da imamo 12, 13 do 15 tona maline po hektaru, a to možemo samo primenom novih znanja i tehnologija – rekao je Pašalić novinarima u Istočnom Sarajevu.

Prema njegovim rečima, cilj sastanka bio je postizanje dogovora o tome kako da se ta znanja prenesu sa univerzitetskih profesora u ovoj oblasti, preko savetodavne službe, do proizvođača malina.

Pašalić je istakao da je dogovoreno da Ministarstvo i lokalne zajednice zajedno izdvoje određena sredstva kako bi se angažovalo devet inženjera poljoprivrede, odnosno savetodavaca koji će obići sve proizvođače maline, a prepoznati su u 11 opština Podrinja i Romanije.

On je rekao da agronomi četiri puta tokom sezone obiđu proizvođače i ukažu im na eventualne greške koje prave, a sve s ciljem poboljšanja prinosa maline.

– Najbolja investicija je kada ulažete u znanje i njegovo prenošenje – rekao je Pašalić i dodao da je za ovo obezbijeđeno više od 50.000 KM, pola Ministarstvo i lokalne zajednice, a drugu polovinu otkupljivači malina.

On je podsetio da se 99% maline koja se proizvede u Republici Srpskoj smrzne i izvozi, te dodao da je kao kultura takva da se ne može dugo čuvati u svežem stanju.

– Svaki kilogram proizvedene maline u Republici Srpskoj Ministarstvo poljoprivrede sufinansira određenim iznosom, u zavisnosti od cene maline, a proizvođače podržavamo i tako što im obezbeđujemo 30 odsto od vrednosti svake investicije – rekao je Pašalić, te dodao da se otkupljivači maline podržavaju u sufinansiranju izgradnje hladnjača ili opreme za smrzavanje ili čuvanje.

Malinar iz Rudog Mirko Mišković rekao je da je u proizvodnji maline u prethodnom periodu nastupila kriza, da je došlo do pada otkupne cene, tako da su proizvođači zapustili svoje zasade.

Prema njegovim rečima, dolazak agronoma na zasade maline je bio dobar potez, jer su sagledali stanje malinjaka i proizvođačima preporučili šta ko treba da uradi, kako bi se proizvodnja maline normalizovala i unapredila.

– Vršili smo analizu i u proseku imamo loše stanje po jedinici mere, odnosno imamo 600 do 700 grama po kilogramu, a optimalna proizvodnja bi trebalo da bude 1,2 kilograma, što ćemo, nadam se, u narednom periodu postići – istakao je Mišković.

On je kazao da ima zasađeno pola hektara pod malinom, da je u ranijem periodu imao godišnji prihod od šest do sedam tona, te da se prepustio stihiji kada su otkupne cene maline padale, tako da sada mora preventivno da deluje i ozbiljnije pristupiti ovom poslu.

Mišković je izrazio nadu da će se vratiti prinosu koji je imao prethodnih godina, te dodao da na području Rudog postoji pet otkupljivača maline.

Agronom Mirjana Radović sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu rekla je da su malinjaci posle zimskog mirovanja na području Podrinja i Romanije u dosta dobrom stanju, ako se uzme u obzir kašnjenje vegetacije i kolebanje temperature.

– Proizvođači maline to rade poprilično dobro, a problem je što da nedostaje mlađe radne snage – navela je Radovićeva i dodala kako su neki proizvođači izvršili prolećno tretiranje svojih malinjaka, da će neki to uraditi, posle čega će se raditi na programu zaštite maline i njene ishrane.

Menadžer poljoprivrednog klastera „Srp“ iz Istočnog Sarajeva Željka Pejović izrazila je zadovoljstvo zbog ulaska u drugu fazu pružanja savetodavnih usluga malinarima.

– Uprkos pandemiji virusa korona koja nas je zadesila, postigli smo sjajne rezultate, tako da se nadam da ćemo, kada ona prođe, još bolje raditi – rekla je Pejović, te dodala da područje Istočnog Sarajeva ima potencijal za proizvodnju maline, ali da su nedostajale savetodavne usluge.

Prema njenim rečima, prošlogodišnja otkupna cena maline iznosila je oko 3,5 KM po kilogramu.

Predstavnik Instituta za voćarstvo Čačak Aleksandar Leposavić istakao je da je padom cena maline na svetskom tržištu došlo do velikih oscilacija u proizvodnji maline na području Republike Srpske i Federacije BiH.

– Situacija u Srbiji, koja je 40 godina lider u proizvodnji kako po količini, tako i po kvalitetu, je slična – rekao je Leposavić, te dodao da je za pohvalu da su se svi akteri u proizvodnom lancu maline u Republici Srpskoj dogovorili i krenuli u realizaciju pružanja savetodavnih usluga za proizvođače maline.

On je izrazio nadu da će se u relativno kratkom periodu videti rezultati koji se odnose na poboljšanje prinosa, ali i poboljšanja kvaliteta maline na području Republike Srpske, a sve s ciljem ostvarenja realne proizvodnje.

– U prvom ciklusu ne treba da bude prioritet količina, već kvalitet maline, jer znamo da je u celom svetu došlo do deficita proizvodnje, a sa pojavom pandemije virusa korona porasla je potražnja za ovom kulturom, tako da joj je i porasla cena – istakao je Leposavić.

Prema njegovim rečima, i u Srbiji su proizvođači prepušteni sami sebi, „lutaju“, pod uticajem su proizvođača hemije, što ne treba da bude slučaj, već bi struka trebalo da ima svoje mesto u proizvodnim zasadima maline.

Foto: Pixabay, Unsplash