Rezidba kupine je obavezna pomotehnička mera kojom se reguliše rodnost i kvalitet plodova.
Rezidba se sastoji u odabiru najboljih izdanaka koji su zdravi, dobro sazreli, dovoljne dužine i sa većim brojem bočnih grana.
Broj izdanaka koje ćemo ostaviti po žbunu zavisi od rastojanja sadnje i od sorte kupine. Ne bi trebalo ostavljati više od četiri izdanka po žbunu ako su žbunovi na rastojanju od 1.5 metar.
Previše gust sklop dovodi do slabije provetrenosti i osunčanosti zasada, teže je izvoditi zaštitu i jača je izražena trulež plodova (kod sorte čačanska bestrna kad se ostavi puno izdanaka dolazi do prerođavanja, a plodovi su slabijeg kvaliteta). Izdanci koji su ostavljeni za rod uspravljaju se i presecaju 20 do 30 cm iznad poslednje žice.
Bočne grane se takođe skraćuju na 3 pupoljka i eventualno prorede ako ih je puno. Rezidbu kupine trebalo bi izvoditi kad prođe opasnost od zimskih mrazeva, odnosno, u proleće sa kretanjem vegetacije kad se na biljci može videti da li je bilo oštećenja na izdancima od niskih temperatura. Ukoliko je bilo oštećenja od niskih temperatura, može se ostaviti veći broj izdanaka ili ostaviti duže bočne grane.
Vezivanje kupine se obavlja posle rezidbe. Ostavljeni izdanci se rasporede po špaliru u vidu lepeze i vežu se za svaku žicu, odnsono, na dva ili tri mesta u zavisnosti da li špalir ima dva ili tri reda žice.
Izvor: vocarstvo.rs
Foto: Pixabay, Growing and Gathering, Brenda’s Berries & Orchards