Rodna godina za aroniju

34

Aronija je ove sezone rodila kao nikada dosad. Bobice smo obrali u drugoj polovini avgusta, a prinos je bio izvanredan, najbolji u pola decenije. Imali smo između 10 do 12 kilograma po žbunu, a ne traži mnogo ulaganja, kaže za “Novosti” Vladan Stevanović, poljoprivredni proizvođač iz paraćinskog sela Busilovac.

Na svom poljoprivrednom gazdinstvu na 40 ari zemljišta on ima 500 žbunova ove neobične voćne vrste čije su tamnoplave bobice izuzetno lekovite. Počeo je da je uzgaja pre desetak godina, kada je aronija bila pravi hit, pa iako je većina proizođača u međuvremenu imala probleme sa plasmanom, kaže da se nije pokajao.

– Plod cedimo i najviše pravimo sokove bez ikakvih drugih dodataka, šećera, aditiva ili konzervansa. Aronija je praktično organska. Nema prskanja, jer je otporna na bolesti i štetočine, a zaliva se po potrebi. To je sibirska vrsta koja izdržava jako niske temperature, uopšte ne izmrzava. Žbun dostiže visinu oko metar i po, a počinje da rađa od treće godine – priča Stevanović.

Sva stabla aronije na plantaži Stevanovića sada su u punoj snazi i daju maksimalni rod.

Sokove od lekovitih bobica prodaju uglavnom na različitim sajmovima. Mnogi dolaze i kod kuće, tako da nemaju problem sa tržištem.

– Od kilograma bobica dobije se oko 700 grama soka. Cena pola litra je 400 dinara, dok 250 grama košta 200. Zbog većeg roda ovog leta, prvi put smo prodali i količinu svežeg ploda. Otkupna cena po kilogramu na veliko je bila 100 dinara, a na malo dostiže do 300 dinara – priča Stevanović.

Njegova ćerka Jovana (18) kaže da su sokovi od aronije traženi, jer je poznat njihovo blagotvorno dejstvo na zdravlje. Podstiču imunitet, a bobice su prepune antioksidanasa i vitamina.

Izvor: Novosti

Foto: Pixabay


reklama