Početna Novo Šapčanka Jelena Stanković ponovo najbolja u pravljenju štrudle makovnjače

Šapčanka Jelena Stanković ponovo najbolja u pravljenju štrudle makovnjače

18

Etno-građansko udruženje „Suvača“ obeležilo je 22 godine uspešnog rada tradicionalnom manifestacijom i šestim takmičenjem u pravljenju kikindske štrudle makovnjače.

U jakoj konkurenciji od dvadesetak izloženih kolača, titulu „najmakovnjače“ po drugi put je osvojila Jelena Stanković iz Šapca.

Manifestacija je okupila brojne goste iz Srbije i regiona, a mirisi sveže štrudle podsetili su na važnost očuvanja banatskih običaja.

Gradonačelnik Kikinde, Mladen Bogdan, uručio je pehare i zahvalio gostima na doprinosu ovoj lepoj tradiciji.

– Hvala vam puno što ste i ove godine sa nama. Ima vas od istoka do juga, a posebno mi je drago što su tu naši prijatelji iz Republike Srpske. Drago mi je što ste sa nama i što dolaskom u naš grad podržavate rad kikindskog udruženja – kazao je Bogdan.

Pobednica takmičenja, Jelena Stanković, nije krila oduševljenje novim uspehom.

– Prvi put na takmičenju osvojila sam prvo mesto, a sada je moja štrudla sa makom najkolač i to drugi put. Bavim se izradom peciva, kolača, štrudli, torti i pravim ih sa puno ljubavi i zadovoljstva i to je glavni sastojak. Sastojci moraju da budu kvalitetni, a osnovni recept koji sam dobila od prijatelja modifikovala sam – izjavila je pobednica.

Predsednica Etno-građanskog udruženja „Suvača“, Radojka Vujadinov, istakla je misiju ove manifestacije.

– Želja nam je da od zaborava sačuvamo našu banatsku štrudlu sa makom. Pripremamo je po receptima naših baka i na nama je da ih prenesemo na mlađa pokolenja. U našoj suvači, mlinu na konjski pogon, mleli su mak i žito, a bez kvalitetnog maka i belog brašna nema ni dobre makovnjače – rekla je Vujadinov.

Stručni žiri, koji su činili Radovan Subin, Regina Subotić i Vesna Bojić, ocenjivao je izgled, boju i ukus. Prema njihovim rečima, sve su učesnice pokazale izuzetnu veštinu, a o najboljima su odlučivali najsitniji detalji.

Foto: Grad Kikinda