Sneg može ozbiljno da ošteti plastenike

123

Kako metereolozi i za kraj januara najavljaju velike snežne padavine, stručnjaci Poljoprivredne savetodavne stručne službe (PSSS) Leskovac upozoravaju vlasnike plastenika da sneg redovno i pažljivo čiste kako ne bi došlo do njihovog oštećenja, sa dodatnim posledicima.

Boban Stanković, savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo objašnjava u razgovoru s Jugmediom da bi trebalo prionuti na posao već sa prvim pahuljama.

– Da bi preduhitrili nedaće od belog pokrivača, blagovremeno sa prvim pahuljama, potrebno je prioniti na čišćenje plastenika i njihove okoline. U suprotnom sneg će zatrpati najlonske fabrike povrća, a kad već ozbiljno zaveje, stižu nedaće. Pod pritiskom snežnog pokrivača sledi pucanje najlona i krivljenje konstrukcije – objašnjava Stanković i daje savet o načinu čišćenja snega, koji se posebno odnosi na one proizvođače koji su na krovu plastenika pred početak zimske sezone montirali prskalice-rasprskivače.

– U slučaju velikih snežnih padavina pustiti vodu kroz sistem i eliminisati stvaranje snežnog pokrivača kako bi se izbeglo pucanje folije, krivljenje ili lomljenje konstrukcije. Ako se se iz bilo kog razloga zakasni sa puštanjem vode i na plasteniku se formira snežni pokrivač, ne uključivati rasprskivače. Proizvođači koji nisu bili u mogućnosti da obezbede rasprskivače, ukoliko postoji mogućnost, pomoću creva sa većim protokom vode onemogućiti stvaranje snežnog pokrivača. Opasnost postoji od previše niskih temperatura, jer dolazi do smrzavanja vode. U tim slučajevima improvizovati produžene alatke sa tupim vrhovima za čišćenje snega. Voditi računa da se ne ošteti folija. Skidač snega improvizovati tako što na dužu letvu spojiti manju letvu praveći slovo T, na koje se pričvrste platnene stvari (obične krpe).

Naravno, potrebno je da se i sneg pored plastenika odbaci što dalje kako se ne bi stvarao dodatni pritisak na donji, bočni deo.

U slučaju intenzivnih padavina, dodaje, potrebno je da se nekoliko puta u toku dana skida sneg sa folija ili tunela.

– Posle čišćenja spoljašnje strane treba očistiti unutrašnjost. Ukloniti biljne ostatke, kanap, mreže, sistem kap-po-kap i alat. Posle čišćenja plastenik dezinfikovati – naglašava Boban Stanković.

Inače, na području Jablaničkog okruga pod plasteničkom proizvodnjom je 2.100 hektara, a na području grada Leskovca proizvodnja povrća u zatvorenom prostoru je na površini oko 1.000 hektara.

Izvor: Jugmedia


reklama