SPOS i Ministarstvo poljoprivrede apeluju da se spreči trovanje pčela

77

Uprava za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede i Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) uputili su zajednički apel poljoprivrednim proizvođačima, korisnicima sredstava za zaštitu bilja i pčelarima da u periodu cvetanja voća smanje rizik od trovanja pčela.

– Počinje period cvetanja voća, ali i povećanog rizika od trovanja pčela! Nepravilna upotreba sredstava za zaštitu bilja, pored opasnosti da dovede do trovanja pčela, utiče i na oprašivanje, pa usled lošeg oprašivanja ne samo da opada prinos, već se i smanjuje kvalitet plodova pa je manje učešće plodova prve klase u rodu – navodi se u apelu.

Potpisnici podsećaju da Zakon potpuno zabranjuje primenu pesticida otrovnih za pčele u toku cvetanja, u bilo kom delu dana, tako da se pesticidi koji su otrovni za pčele ne smeju primenjivati ni uveče, ni rano ujutru.

– Važno je napomenuti da se sredstva za zaštitu bilja primenjuju u skladu sa registracijom – deklaracijom i uputstvom, a takođe je bitno da se poštuje predviđena koncentracija i karenca, a sve u skladu sa dobrom poljoprivrednom praksom – stoji u apelu.

Uprava i SPOS apeluju na poljoprivredne proizvođače, da čak i kada primenjuju sredstva za zaštitu bilja koja su otrovna za pčele kod kulture koja nije u cvetu, prvo suzbiju korove u voćnjacima.

– Upravo korovi koji su u fazi cvetanja mogu da budu posećeni od strane pčela i da pored toga što biljke koje tretiraju nisu u fazi cvetanja, do trovanja dođe zato što pčele idu na korovske biljke ispod stabala koje su u cvetu – objasnili su oni.

Posebno skreću pažnju poljoprivrednim proizvođačima da je prilikom tretiranja uljane repice i soje insekticidima zabranjeno primenjivati insekticide koji su otrovni za pčele.

– Takođe apelujemo da se prilikom tretiranja uljane repice pre cvetanja koriste sredstva za zaštitu bilja koja imaju kraći period delovanja – navodi se u apelu.

Potpisnici podsećaju da su zahvaljujući međusobnoj saradnji prošle sezone uspeli preventivno da zaustave nekoliko najavljenih tretiranja uljane repice u cvetu.

Oni upozoravaju da je problem i tretiranje komaraca iz vazduha jer se često poklapa sa cvetanjem lipe, a i drugih medonosnih biljaka, koju pčele intenzivno posećuju.

– Apelujemo da se tretiranje komaraca ne sprovodi iz vazduha, već da se komarci i krpelji tretiraju sa zemlje, preparatima koji nisu toksični za pčele, u kasnim večernjim satima, kada nema aktivnosti pčela – navodi se zajedničkom apelu.

Potpisnici podsećaju da svako pčelinje društvo podiže prinose ratarskih, povrtarskih i voćarskih kultura, te da je i zato neophodno sačuvati pčele od trovanja.

Foto: Envato


reklama