Sprovedena akcija čišćenja priobalja „Neka reka Sava bude plava“

49

Povodom Međunarodnog dana reke Save, JVP „Srbijavode“ sprovelo je akciju čišćenja šetališta i priobalja reke Save „Neka reka Sava bude plava“ zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Republičkom direkcijom za vode, Sektorom za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, opštinom Savski venac, kompanijom „Docloop“, JVP „Beogradvode“, JKP „Zelenilo Beograd“ i JKP „Gradska čistoća“.

Podršku akciji pružili su zamenica gradonačelnika grada Beograda Vesna Vidović, predstavnici Sekretarijata za zaštitu životne sredine i predstavnici Rečne policije, kao i mnogobrojni volonteri.

Početak Akcije čišćenja obeležen je simboličnim puštanjem helijumskih balona, a u sklopu akcije, organizovane su edukativne radionice za najmlađe. Deca mlađeg školskog uzrasta su na edukativnim radionicama kroz bojenje, zajedno sa zaposlenima JVP „Srbijavode” i Sektora za vanredne situacije, učili o bitnim pojmovima kao što su reke, poplave, zagađenje, otpad i recikliranje. Takođe, deca su se u prisustvu dr FeelGooda edukovala o značaju i benefitima zdrave ishrane.

Pored ovoga, organizovana je i joga u sklopu sportskih aktivnosti.

Direktor JVP „Srbijavode” Goran Puzović rekao je da akcije ove vrste već postaju tradicija.

– Danas obeležavamo Međunarodni dan reke Save i kroz ovakve akcije šaljemo poruku svim građanima kako treba da se odnose prema reci Savi, ali i svim drugim rekama u našoj zemlji. U saradnji sa svim drugim institucijama dajemo primer na koji način vodimo računa o našim rekama i životnoj sredini- kazao je Puzović.

Zamenica gradonačelnika grada Beograda Vesna Vidović priključila se akciji i najavila izgradnju pet fabrika za preradu otpadnih voda.

– Izgradnjom svih pet fabrika biće pokriven ceo Beograd, tako da se otpadne vode više neće izlivati u naše reke i trudimo se da učinimo sve što se tiče životne sredine i ekologije kako bi Beograd bio što čistiji i lepši – izjavila je Vidović.

Akcija čišćenja sprovedena je na lokaciji od Čukaričkog rukavca, ispod mosta na Adi, do splava Rečne policije, a sakupljen je raznorazni otpad, koji je adekvatno razvrstan, odložen i recikliran.

Kroz uključivanje dece i građana u ove aktivnosti, podiže se svest o značaju očuvanja životne sredine, a kroz zajednički rad svih institucija stvara se osećaj zajedništva i odgovornosti prema lokalnoj zajednici, što je još jedan korak ka stvaranju čistije i zdravije okoline za generacije koje dolaze.

Foto: JVP „Srbijavode“