Srbija ograničila uvoz suncokretovog ulja u trenutku pada cena na svetskom tržištu

39

Vlada Srbije ograničila je uvoz jestivog ulja i margarina, kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i primarni proizvođači. Ograničenje će važiti devet meseci, i to u količini proseka uvoza u prethodne četiri godine.

Agroekonomisti navode da je dobro što Srbija proizvodi dovoljno ulja za domaće potrebe. Naime, u našoj zemlji se godišnje proizvede oko 180.000 tona jestivog ulja, ali količina zavisi od sirovina.

– Mi proizvodimo svake godine dovoljno ulja za domaće potrebe i oko 100.000 tona za izvoz. Inače, proizvodnja suncokreta u regionu je podbacila proteklih godina. Posebno u Rumuniji i Bugarskoj, a manja je i u Rusiji i Ukrajini. Najveći proizvođači u svetu su Rusija sa 6,4 miliona tona suncokreta i Ukrajina sa 6,3 miliona tona – kaže agroekonomista Milan Prostran.

Prema najnovijim podacima, indeks cena biljnog ulja FAO smanjen je za 1,3 odsto od januara i iznosi 11 odsto ispod vrednosti iz februara 2023. Međunarodne cene sojinog ulja su značajno pale, potkrepljene izgledima za obilnu proizvodnju soje u Južnoj Americi, dok su velike globalne izvozne dostupnosti suncokretovog i repičinog ulja gurnule njihove cene naniže.

Kada je reč o Srbiji, cena suncokretovog ulja u pakovanju od jednog litra iznosi od 130 do 169 dinara.

– Ulje je berzanska roba i Srbija je deo jedinstvenog tržišta. Nije članica Svetke trgovinske organizacije, iako je bila njen osnivač. Činjenica je da je kod nas prihvatljiva cena ulja zahvaljujući dobroj saradnji proizvođača i trgovina. Cene na tržištu Srbije se formiraju slobodno, a ono što je važno za građane je da imamo visoku snabdevenost, ostvarujemo i veliki izvoz ulja i suncokreta, i to je za nas bitno sa aspekta snabdevanja. Sa aspekta cene – imamo različite cene u odnosu na proizvođače. Postoje tri velika proizvođača ulja u Srbiji i privatne robne marke trgovinskih lanaca koji imaju i nešto niže cene nego brendirana ulja – navodi Prostran.

Izvor: Biznis.rs

Foto: Envato


reklama