U Botaničkoj bašti „Jevremovac“ održan je peti i poslednji u nizu dijaloga o životnoj sredini u Srbiji, u okviru priprema naše zemlje za učešće na konferenciji „Stokholm+50”.
Nacionalne konsultacije je, uz podršku Vlade Švedske i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, organizovao Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Završni događaj u okviru nacionalnih konsultacija otvorila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, uz ambasadorku Švedske u Srbiji Nj.E. Aniku Ben David i stalnu predstavnicu UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap. Ministarka Vujović zahvalila je svima koji su se odazvali pozivu Ministarstva i dali doprinos Nacionalnim konsultacijama.
– Konsultacije su bile dobra prilika da kroz dijalog različitih aktera dođemo do zajedničkih zaključaka, istaknemo najvažnije ekološke probleme i preporuke za njihovo rešavanje. Kroz otvorene dijaloge, čuli smo glas svih učesnika i to će se uzeti u obzir prilikom kreiranja nacionalnih politika i planova u oblasti zaštite životne sredine. Posebno me raduje što su tokom konsultacija mladi pokazali veliko interesovanje i što su motivisani da učestvuju u nalaženju rešenja za izazove u ovoj oblasti – rekla je Irena Vujović, ministarka zaštite životne sredine, i dodala:
– U Srbiji je u prethodnom periodu ostvaren značajan napredak u rešavanju ekoloških problema, ali i usklađivanja regulative sa EU propisima, što je rezultiralo otvaranjem Klastera 4, u okviru kojeg je i Poglavlje 27 – Životna sredina i klimatske promene.
Na događaju su predstavljene najvažnije preporuke različitih aktera u društvu o tome šta Srbija treba da preduzme kako bi smanjila zagađenje životne sredine, očuvala biodiverzitet, i adekvatno odgovorila na izazove klimatskih promena. Ove preporuke, prikupljene tokom niza dijaloga, biće uključene u Nacionalni izveštaj koji će delegacija Republike Srbije predstaviti na konferenciji u Stokholmu za manje od dve nedelje.
– Kroz organizaciju globalne konferencije „Stockholm+50“ koja će biti održana u Stokholmu 2. i 3. juna, Vlada Švedske želi da mobiliše globalne i lokalne ekološke akcije za našu planetu i našu budućnost. Srbija je izabrana kao zemlja gde se organizuju konsultativni dijalozi tokom priprema za konferenciju „Stokholm +50“. Hvala svima na aktivnom učešću i nadam se da ćemo nastaviti sa konstruktivnim dijalogom i angažovanjem – izjavila je Nj.E. Anika Ben David, ambasadorka Švedske u Srbiji.
– Zahvaljujući podršci Švedske i partnerstvu sa Ministarstvom životne sredine, uspeli smo da okupimo više od 500 predstavnika nacionalnih i lokalnih institucija, civilnog društva, privatnog sektora, akademske zajednice i mladih. To nam je potvrdilo da u Srbiji postoji veliko interesovanje za očuvanje životne sredine i hvatanje u koštac sa klimatskim promenama. Verujem da će preporuke učesnika nacionalnih konsultacija pomoći Srbiji da pronađe put ka održivoj i zelenoj budućnosti na dobrobit njene privrede i građana – kazala je Fransin Pikap, stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji.
Povodom Svetskog dana pčela (20. maj) i Svetskog dana zaštite biološkog diverziteta (22. maj), u saradnji sa udruženjem „Ekonaut“, održane su i dve panel diskusije o značaju pčela i neophodnosti njihove zaštite na kojima su učestvovali predstavnici akademske zajednice i civilnog sektora. Takođe je održana i radionica o svetu pčela za decu i mlade.
Od 13. aprila do danas, održano je pet nacionalnih dijaloga. Među temama o kojima se diskutovalo su: zaštita biodiverziteta, klimatske promene, zelena transformacija privrede, povezanost životne sredine i javnog zdravlja, uloga mladih u zaštiti životne sredine.
Zahvaljujući onlajn platformi „SparkBlue“, svi zainteresovani su imali priliku da se aktivno uključe u ovaj proces, kako bi pratili tok dijaloga i ostvarene rezultate i dali svoje preporuke za unapređenje životne sredine u Srbiji.
Konferencija „Stokholm+50: zdrava planeta za prosperitet svih – naša odgovornost, naša prilika“, biće održana 2. i 3. juna 2022. godine u glavnom gradu Švedske. Pored obeležavanja 50 godina od prve konferencije Ujedinjenih nacija o životnoj sredini, cilj ovog međunarodnog sastanka je i da ubrza sprovođenje aktivnosti koje doprinose ostvarenju globalnih Ciljeva održivog razvoja, Sporazuma iz Pariza o klimatskim promenama, kao i „zeleni“ oporavak od posledica pandemije COVID-19.
Uz podršku Vlade Švedske, UNDP je organizovao nacionalne konsultacije u 59 zemalja širom sveta, među kojima je i Srbija.
Foto: UNDP