Šta je LPIS?

30

LPIS (Land Parcel Identification System) predstavlja informacioni sistem za identifikaciju i evidenciju poljoprivrednih parcela. U Srbiji, ovaj sistem je ključni deo reformi u oblasti poljoprivrede, posebno u kontekstu harmonizacije sa standardima Evropske unije.

Cilj LPIS-a je unapređenje upravljanja poljoprivrednim zemljištem, obezbeđivanje tačnih podataka za dodelu subvencija i povećanje transparentnosti u korišćenju zemljišnih resursa.

Principi rada LPIS-a

LPIS koristi geografske informacije i digitalne mape za identifikaciju poljoprivrednih parcela. Svaka parcela se evidentira u skladu sa svojim prostornim i pravnim karakteristikama, što omogućava precizno praćenje vlasništva, korišćenja i usklađenosti sa agrarnim politikama. Sistem uključuje satelitske snimke, podatke iz katastra i terenske provere kako bi obezbedio visoku pouzdanost.

Značaj za poljoprivrednike i državu

LPIS doprinosi efikasnijem upravljanju subvencijama, jer omogućava precizno definisanje površina koje ispunjavaju uslove za podsticaje. Poljoprivrednici imaju koristi od jasnog uvida u vlasništvo nad zemljištem i pravovremene obrade zahteva. Država, s druge strane, dobija alat za bolje planiranje i sprovođenje poljoprivrednih politika.

Izazovi i perspektive

Primena LPIS-a u Srbiji suočava se sa izazovima kao što su usklađivanje podataka iz različitih izvora, nedovoljna digitalizacija i potreba za obukom korisnika. Međutim, uspešna implementacija ovog sistema otvara mogućnost za integraciju sa evropskim agrarnim politikama i jačanje konkurentnosti domaće poljoprivrede. LPIS je neophodan korak ka modernizaciji poljoprivredne administracije u Srbiji, donoseći višestruke koristi kako poljoprivrednicima, tako i celokupnom društvu.

Izvor: Dipl. inž. Radovan Bjelica/PSSS Prokuplje

Foto: Envato