„Starteh“ konkurs u znaku ekologije i zelene tehnologije

43

Biorazgradiva ambalaža od industrijske konoplje, ogrlica za praćenje pasa, sistem za rano otkivanje rizika od šumskih požara – neke su od 25 inovacija koje su dobile novčane podsticaje na trećem konkursu programa „Starteh“, koje sprovode Naled i kompanija „Filip Moris“ u partnerstvu sa Vladom Srbije. Predstavljeno i drugo izdanje „Sive knjige inovacija“, koja sadrži 45 preporuka za unapređenje inovacionog ekosistema u Srbiji.

Program „Starteh“ treću godinu pomaže inovatorima na njihovim počecima, u najrizičnijoj fazi razvoja startapa.

„Nadam se ovaj primer motiviše i druge kompanije da podrže startapove, naučno-istraživačke projekte, jer to je siguran put za otvaranje kvalitetnih radnih mesta, posebno za mlade i razvoj Srbije kao ekonomije znanja“, navodi Violeta Jovanović iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

A ove godine, konkurs je protekao u znaku ekologije i zelene tehnologije, jer je upravo na ovoj oblasti bazirala svoje inovacije većina finalista. Tako je predložen biorazgradivi materijal od industrijske konoplje koji će revolucionarizovati industriju ambalaže za jednokratnu upotrebu. Ideja je smanjenje emisije ugljen-dioksida, nalaženjem zamene za plastiku. Ova ambalaža nalazi primenu kod biorazgradivih saksija za presađivanje koje se mogu posaditi direktno u zemljište, koje pritom đubri to zemljište i hrani biljku tokom vremena raspadanja.

Ogrlica za praćenje lovačkih pasa je još jedna izuzetno interesantna inovacija. U kombinaciji sa prijemnikom i mobilnom aplikacijom nalazi primenu ne samo u lovu, već i u oblasti monitoringa divljih životinja, s obzirom na to da veliki broj istraživača i lovaca ulaže napore u očuvanje i praćenje retkih divljih vrsta i raznovrsnosti životinjskog sveta. Modifikacijom postojeće ogrlice za praćenje pasa razvijen je MVP ogrlice za praćenje retkih divljih vrsta (medved, šakal, jelen).

Osim pomenutih, tu je i softver koji omogućava brzu (5 minuta), pravovremenu i preciznu detekciju bolesti i insekata kod gajenih biljaka, kao i konkretne preporuke za rešenje problema, zatim sistem koji smanjuje opasnost od šumskih požara i mnogi drugi („pametne“ kućice za pse, sistem za pametno navodnjavanje, proizvodnja „zelenog“ vodonika).

U nauku se dosta ulaže, ističe resorna ministarka, očekujući bolju saradnju nauke i privrede.

„Kroz Fond za inovacionu delatnost, kroz Fond za nauku, kroz Horizont projekte, ta sva infrastruktura treba da bude iskorištena na najbolji, najoptimalniji način. Ja se nadam u sledećih godinu dana da ćemo imati prve zvanične rezultate, zaista sjajne saradnje i pomoć nauke industriji“, poručuje Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay

 


reklama