Stigmina carpophila je patogena gljiva zaslužna za pojavu rupičavosti lišća koštičavog voća, posebno kod trešnje, višnje, kajsije, breskve, nektarine.
Kod različitih vrsta izaziva specifične simptome, pa su tako kod trešnje i višnje simptomi najčešći na listu, dok se kod breskve i kajsije, pored mladara, simptomi često pojavljuju i na plodu.
Na listu se javljaju crveno-mrke pege oivičene hlorotičnom zonom. U okviru pega tkivo nekrotira i ispada, tako da list izgleda kao da je izrešetan. U slučaju jačeg napada, kod trešnje može doći do defolijacije.
Na mladarima se javljaju slične pege kao na listu, i to najčešće u blizini pupoljaka, koje kasnije nekrotiraju i bivaju ulegnute. U slučaju jačeg napada može doći do prstenovanja mladara, a iz samog nekrotiranog tkiva dolazi do lučenja smolaste tečnosti.
Na plodovima breskve i posebno kajsije dok su još mali javljaju se crvenkaste pege 1-2 mm koje kasnije hipertrofiraju i stvaraju kraste.
Parazit prezimljava u obliku micelije u pupoljcima i rak ranama. Infekcija lišća nastaje u periodu od aprila do juna, dok zaraza mladara nastupa tokom juna, jula i kasnije.
Suzbijanje prouzrokovača ove bolesti vrši se hemijskim merama koje podrazumevaju primenu preparata na bazi bakra u fazi mirovanja do faze bubrenja pupoljaka i preparatima na bazi kaptana ili ditianona posle precvetavanja.
Izvor: dipl. inž. Nenad Ilić, PSSS Negotin
Foto: Wikipedia, PIS