Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković izjavila je, tokom posete 14. Sajmu zimnice u Koceljevi, da ovakve manifestacije neguju tradiciju i kulturu, ali su i velika podrška za male proizvođače.
– Ovde su poljoprivredni proizvođači iz cele naše zemlje i sve što sam probla je bilo vrhunskog kvaliteta. Ovo su manifestacije koje neguju našu tradiciju i kulturu i ovi ljudi uglavnom rade u svojim poljoprivrednim, malim gazdinstvima u svojim domaćinstvima. Koriste sve ono što je njima dostupno. Uglavnom su to poznati recepti naših baka od ajvara do salate ili džemova – rekla je ministarka.
Ona je dodala da je ovaj sajam okupio više od 200 gazdinstava.
– Ovo negovanje i čuvanje tradicije spasava srpsku poljoprivredu, ali i kulturu i tradiciju. Gde god odem u Srbiji, Srbija pokazuje koliko toga ima. Ove vredne žene, ima i muškaraca doduše, ali u malo manjem broju, to što spreme i spakuju u zimnicu, zaista je perfektno – rekla je Tanasković.
Istakla je da je uvek za to da se ovakve manifestacije podrže u svakom smislu.
Na pitanje novinara o ishodima sastanka sa poljoprivrednicima u Ministarstvu, Tanasković naglašava da su subvencije predviđene Sporazumom o saradnji koji je potpisan u maju ove godine, gotovo u potpunosti isplaćene, odnosno u 95 odsto slučajeva.
– Ono što je ostalo neisplaćeno su zahtevi koji su na dopuni u ovom trenutku i zaista nije naša odgovornost. Na sastanku jutros konstatovali smo da je Vlada ispunila sva najavljena povećanja, što se tiče naknade za odvodnjavanje Zakon je usvojen na Vladi, biće u Skupštini – rekla je ministarka.
Razgovarali su, dodala je i o refakciji.
– Objasnila sam im da je ceo iznos akcize skinut, da način na koji će se refundirati njima nije samo – sipaj ovog trenutka plavi dizel. I to nije bilo do države i do nas već do onih koji treba da organizuju plavi dizel, a to su proizvođači i trgovci naftnih derivata – objasnila je Tanasković.
Ona je dodala da su proizvođači i trgovci naftnih derivata uputili molbu Ministarstvu da primena mere ne počne, jer nisu bili tehnički spremni.
– Nisu bili spremni da to urade od 1. januara 2024. godine već će to uraditi sa 1. januarom 2025. godine, ali ide se u refakciju. Mi ćemo nadoknađivati tih 50 dinara, nema nikakvih javnih poziva i ograničenja. Svakog dana, svaki račun mogu da slikaju svojim telefonom preko eAgrara nam pošalju i rekla sam im najdalje u roku od 30 dana mi se obavezujemo da te račune isplaćujemo – rekla je ministarka.
Ono što je na sastanku dogovarano za dalje, rekla je Tanasković, utvrđeno je u pet zaključaka.
– Pre svega tražili su da se angažujemo oko toga da robne rezerve prošire listu svojih skladištara, da se uključe manji skladištari i da nađemo model po kome će se to raditi. Predali su nam Zakon o robnim berzama kako bi uredili tržište trgovine ratarskim kulturama i rekla sam da ću već od ponedeljka osnovati radnu grupu da radimo na tome što sam dobila danas na sastanku, kao predlog zakona – kazala je Tanasković.
U Zakonu o podsticajima, dodala je, biće dopuna da će od 1. januara 2024. godine subvencije po hektaru moći da koriste, kako kaže zakon, vlasnici zemlje ili zakupci.
– Ali samo oni koji tu zemlju i obrađuju. Ukoliko ste vlasnik zemlje, a ne obrađujete tu zemlju, ne možete da budete korisnik subvencije i to će jasno pisati u zakonu – rekla je Tanasković.
Kako je ministarka kazala, sa poljoprivrednicima je dogovoreno i da sva povezana lica od 1. januara 2024. budu ugašena.
– Da bude jedno gazdinstvo kao nosilac. Zna se šta su povezana lica i nema više potrebe za tim jer su to koristili dok je bila subvenicija do 20 hektara. Sada sa 100 hektara nema više potrebe za tim – rekla je Tanasković.
Ministarka je dodala da će se razmatrati i kako da se pomogne kada je u pitanju suncokret, jer je cena evidentno dosta niska.
– Jedan od zaključaka je bio da vidimo šta ćemo sa cenom suncokreta koja je evidentno dosta niska. Da vidimo kako možemo da im pomognemo – poručila je ministarka.
Foto: Tanjug