Trgovački lanci u Evropi ograničavaju prodaju ulja

74

Kao što je pandemija prouzrokovala nestašicu osnovnih namirnica, tako je sukob u Ukrajini poremetio strateški važne zalihe hrane, podižući cene osnovnih namirnica poput jestivog ulja u supermarketima širom sveta.

Pre rata, Ukrajina je bila najveći svetski izvoznik suncokretovog ulja. Sukob je sada paralizovao žetvu i ostavio mnoge zemlje s ograničenim zalihama jestivog ulja i rastućim cenama, pogoršavajući prehrambenu krizu na istoku Afrike i dovodeći do ograničenja izvoza u Indoneziji.

– Lanci snabdevanja, koje je već prekinuo covid-19, zakomplikovani su ratom u Ukrajini jer on uzrokuje nestašicu suncokretovog ulja i povisuje cenu zamenskih ulja – poručuje Kejt Holvel, glavna naučna direktorka Federacije hrane i pića, organizacije koja predstavlja najveći britanski proizvodni sektor.

– Proizvođači čine sve što mogu kako bi smanjili troškove, ali neke će neizbežno morati preneti na potrošače – dodaje ona.

Lanci supermarketa u Španiji, Grčkoj, Turskoj, Belgiji i drugim zemljama koji su ograničili kupovinu jestivog ulja opisuju taj potez kao meru predostrožnosti zbog povećane potražnje.

U „Tescu“, velikom britanskom lancu, kupci mogu kupiti do tri boce jestivog ulja, „tako da svako može dobiti ono što mu je potrebno”, stoji u letku objavljenom na policama.

Setva, proizvodnja i trgovina su se smanjili, a cene roba naglo su porasle, objavila je Svetska trgovinska organizacija. Agencija Ujedinjenih naroda za hranu izvestila je o oštrom porastu cena biljnih ulja pod uticajem rata i dugotrajne suše u državama poput Brazila i Argentine.

Vlasnici prerađivačkih firmi u Velikoj Britaniji oklevaju da prenesu troškove na kupce, utrkujući se u pronalaženju alternativnih ulja kako cene rastu. Britanske agencije za standarde hrane prošlog meseca objavile su da proizvođači zamenjuju suncokretovo ulje repičinim uljem takvom brzinom da neki nisu stigli da promene svoje etikete.

To je nateralo Emili Majls, izvršnu direktorku Agencije za standarde hrane, koja pokriva Englesku, Vels i Severnu Irsku, da objavi umirujuću obaveštenje potrošačima o tome da je rizik od alergije na ulje od uljane repice „vrlo nizak“.

– Prehrambene firme izveštavaju da će zalihe suncokretovog ulja u Velikoj Britaniji verovatno nestati za nekoliko nedelja, a neke firme već imaju ozbiljne poteškoće – stoji u saopštenju agencije.

Firme su takođe pokušale da se prilagode onome što je dostupno, preformulišući recepte s palminim ili sojinim uljem.

I druge zemlje suočene su s problemima u snabdevanju. Glavna izvozna tržišta Ukrajine prošle godine uključivala su Indiju, Kinu, Bliski istok i Severnu Afriku, ali i Evropsku uniju, prema podacima američkog ministarstva poljoprivrede.

„Rema 1000“, norveški lanac supermarketa, razmatra povratak na prodaju palminog ulja, koje je prethodno zabranjeno iz ekoloških razloga, a njegova danska podružnica ograničila je kupovinu na tri boce ulja.

Ali, taj pristup mogao bi da bude pogoršan indonezijskom zabranom izvoza palminog ulja, globalnim nestašicama uzrokovanim vremenskim prilikama i zategnutošću na tržištu zbog rata, izjavila je grupa analitičara industrije „Oil World“.

Foto: Envato


reklama