Tri veka pivarstva u Pančevu

54

U Istorijskom arhivu Pančeva u toku je izložba „300 godina pivarstva u Pančevu“. Na ovaj način Istorijski arhiv pridružuje se obeležavanju značajnog jubileja i podseća na činjenicu da je malo gradova koji mogu da se pohvale ovako dugom tradicijom pivarstva.

Pre tačno tri veka u Pančevu je otvoren prvi pogon za proizvodnju piva na Balkanu. Posle oslobođenja ovog i okolnih mesta od Turaka, Zemaljska administracija u Temišvaru odlučuje da pokrene život u do tada slabo razvijenoj provinciji otvaranjem fabrika i naseljavanjem ljudi vičnih zanatima.

– Biraju da se u sedištima distrikta u Pančevu, Banatskoj Palanci i Karansebešu otvore pogoni za preradu piva i pecara rakije. Daju ugovor Abrahamu Kepišu, Jevrejinu iz današnje Bratislave da opremi pivare i pecare rakije i 25. maja 1722. godine on daje odgovor da su pivare spremne za proizvodnju – priča Jelena Jakši, arhivista Istorijskog arhiva u Pančevu.

U Austrijsko-turskom ratu 1737. godine pivara u Pančevu teško je oštećena, ali nastavlja da radi. Imala je kapacitet od 3.300 kofa piva.

– Pivara se razvijala prvo preko zakupaca, zatim kupaca, odnosno vlasnika od 1781. Nakon kupovine od strane Valentina Begera 1810. godine pa do kraja Drugog svetskog rata pivara posluje u jednoj porodici, to je porodica Vajfert – kaže Jakši.

U to vreme kapacitet je povećan na 40 hiljada hektolitara piva godišnje uz primenu najsavremenije tehnologije.

Zgrada stare Vajfertove pivare koja je 1948 godine proglašena za spomenik kulture, a 1991. za kulturno dobro od velikog značaja pretrpela je velika oštećenja u požaru pre skoro dve decenije.

Sa kakvim se problemima i izazovima suočavala „Vajfertova“ pivara i kakva je njena dalja sudbina posetioci imaju priliku da saznaju na Izložbi „300 godina pivarstva u Pančevu“ priređenoj u Istorijskom arhivu.

Izvor: RTV

Foto: Envato, Facebook


reklama