U Crnoj Gori do danas nije zabeležen nijedan slučaj afričke kuge, i nadamo se da će to tako biti što duže, saopštila je Mevlida Hrapović iz Uprave za bezbednost hrane.
Ona je u Jutarnjem programu TVCG saopštila da za tu bolest ne postoji vakcina, navodeći da se ne prenosi sa životinja na ljude.
– Virus je jako otporan. Može da preživi u mesu tri meseca. U suvhom mesu i masti godinu, a u smrznutom mesu nekoliko godina. To ga čini nezgodnim za iskorenjivanje i suzbijanje bolesti – rekla je Hrapović.
Govoreći može li se nešto desiti ukoliko čovek pojede takvo mesto, ona kaže ne, ali…
– Ljudski faktor jako bitan u indirektnom prenošenju bolesti. Ona se, osim kontakta između domaćih zaraženih svinja, može preneti sa divljim svinjama, preko krpelja, i to nije zabeleženo u Evropi.
Kao konkretan primjer navodi Srbiju, gde je čovek išao u Rumuniju koja je „gorela od afričke kuge svinja“.
– Bio je u poseti ljudima na čijem je gazdinstvu bila potvrđena bolest i direktno sa tog gazdinstva je došao u Mladenovac. Na odeći i obući je doneo virus i tako je krenula zaraza u Srbiji – pojasnila je Hrapovića.
Kaže i da su NATO vojnici na granici Nemačke i Belgije jeli sendviče, te da su njihove ostatke bacili u prirodu.
– Međutim, u tim sendvičima su bili proizvodi dobijeni od mesa koji su u sebi imali virus. Našle su ga divlje svinje i tako se tamo pojavio prvi slučaj.
Svaki domaćin, kazala je, trebalo bi da prati zdravstveno stanje svinja.
– Prvi simptom koji ukaže da svinja nije dobro, trebalo bi da prijavi vaterinarskoj ambulanti. Ti simptomi mogli bi da budu povišena temperatura, nekoordisano kretanje, gubitak apetita, dijareja, ili pobačaj – rekla je Hrapović.
Foto: Freepik, Pexels