Zbog velike štete koju divljač nanosi u voćnjacima, ali i na drugim poljoprivrednim površinama, JP „Vojvodinašume“ započelo je u Gornjem podunavlju, u Kupusini kod Apatina, postavljanje zaštitnih ograda niskog napona koje osim što sprečavaju upad životinja šalju i obaveštenje vlasnicima imanja preko aplikacija za mobilni telefon.
Najveću štetu voćari u okolini Apatina pretrpeli su u toku zime krajem 2018. i početkom 2019.godine, kada je zbog lošeg stanja i delom neovlaštenog sečenja spoljne ograde lovišta posebne namene „Kozara“, kojim gazduje JP „Vojvodinašume“, jedan broj jelena izašao u atar sela Kupusina i gulio kore stabala voćaka.
– To nije jedini slučaj i nije sva divljač iz lovišta. Kada je nizak vodostaj Dunava kod nas prelaze i jeleni iz Hrvatske. Velika je šteta. Bilo je ranije i tužbi, ali sada se nadamo da će ova nova tehnologija doprineti da rešimo problem – kaže Peter Ištvan, predstavnik voćara iz Kupusine.
Pilot projekat koji podrazumeva postavljanje električne zaštitne ograde niskog napona kao efikasan repelent za zaštitu voćnjaka i drugih poljoprivrednih kultura od krupne i sitne divljaći naročito krajem zime, u februaru i martu, JP „Vojvodinašume“ je pokrenulo u saradnji sa Mesnom zajednicom Kupusina, na pokaznoj površini od 80 ara sa dužinom ood 480 metara i visine od 2 metra.
– Na ovaj način ćemo izbeći invanzivne mere koje su pojedinci zagovarali, a to je da se jelenska divljač odstreli i pokušaćemo da uskladimo prirodu sa privrednim aktivnostima čoveka, da pokažemo da na istoj površini mogu u skladnom odnosu da žive jeleni i da se ljudi intezivno bave voćarstvom i povrtarstvom – kaže Roland Kokai, direktor „Vojvodinašuma“.
Postavljena zaštitna ograda je za čoveka i životinje potpuno bezopasna, a postavljeni elektro-repelent sa autonomnim solarnim napajanjem i stabilnim naponima. nazvanim „pec-pec“ pružiće, tvrde u JP „Vojvodinašume“, adekvatnu i efikasnu zaštitu voćnjaka od divljači i pokazati da se na taj način mogu štititi poljoprivrednici širom Srbije.
Foto: JP „Vojvodinašume“