U oktobru se očekuje stabilizacija tržišta mleka u Srbiji

161

Tržište mleka u Srbiji će se stabilizovati u oktobru, kao rezultat toga što će se smanjiti ili ograničiti izvoz mleka u određenoj meri, osim u zemlje Otvorenog Balkana gde više neće biti nikakvog ograničavanja, izjavio je direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije Mihailo Vesović.

– Ova situacija nije samo u Srbiji. Nedostatak mleka se oseća u celoj Evropi i cena zbog toga skače. Poljska kao veliki proizvođač, pa i Bosna i Hercegovina kao naš komšiluk, odakle smo uvozili dosta mleka, u ovom trenutku ne izvozi i zato je došlo do trenutne nestašice mleka i možemo da očekujemo za jedno mesec dana smirivanje situacije i balansiranje ovog nedostatka – rekao je Vesović za RTS.

Istakao je da će se smanjiti izvoz, a cena će biti povećana, pa će time i primarni proizvođači dobiti veću cenu čime će i oni biti zadovoljniji.

– Možemo da očekujemo da će doći do promene poslovnih politika kompanija, manje će proizvoda ići u izvoz, manje proizvoda će ići u proizvodnju sireva, da će se praktično okrenuti proizvodnji više mleka i imaćemo veće količine – rekao je Vesović.

Na pitanje da li će mlečni proizvodi i sirevi poskupeti, on je rekao da sigurno hoće, i na lokalnom i na evropskom tržištu.

– Očekivano je da će biti smanjena proizvodnja sireva, nekih sireva možda neće ni biti, a da će cena onoga što bude bilo na tržištu biti veće, jer tako funkcioniše tržište – rekao je Vesović.

Ukazao je na to da će cena energenata i hrane rasti i da se to neće zaustaviti ove godine, već da je reč o „procesu koji je nepovratno krenuo u tom smeru, samo je pitanje kako izbalansirati tu realnost sa realnosti inflacije i kupovnom moći“.

Nestašica mleka u Srbiji ublažava se uvozom iz okolnih zemalja, pa su police u pojedinim prodavnicama posle desetak dana popunjene jedino tim dugotrajnim mlekom, a litar sa 1% masti košta 120 dinara.

Vlada Srbije ograničila je pre nekoliko meseci cenu dugotrajnog UHT mleka u maloprodaji i povremeno je minimalno koriguje, a pre nekoliko dana povećala je značajnije cenu, pa dugotrajno sa 2,8% masti, umesto 120 dinara košta 128,99 dinara.

Da bi smanjila nestašicu Vlada Srbije je zabranila i izvoz mleka, osim u Albaniju i Severnu Makedoniju, članice inicijative Otvoreni Balkan.

Domaći proizvođači mleka rekli su za Betu da cena uvoznog mleka koje je ovih dana popunilo „domaće police u trgovinama“ obezbeđuje pristojnu zaradu, s obzirom da je mleko sa samo 1% masti „obrano“, izvlačenjem masnoća za druge proizvode na kojima će se, takođe dobro zaraditi.

Oni su rekli da je nedavno iz velike trgovinske kuće uzeto mleko za analizu i da je utvrđeno da ima veći sadržaj vode.

Domaći proizvođači još nisu dobili pre mesec dana obećanu premiju od 15 dinara po litru prodatog mleka, ali samo za jedan kvartal, a predsednica Uduženja uzgajivača goveda Sanja Bugarski rekla je da ta premija sada ne bi ni pomogla da se zaustavi sunovrat mlečnog govedarstva u Srbiji.

– Ta premija, koja se isplaćuje preko mlekara, možda bi zapušila samo jednu rupu na brodu koji tone, jer ima na desetine rupa – rekla je Bugarski.

Proizvođačima mleka ovih dana se, kako je rekla, puštaju menice banaka i firmi za naplatu dugova na ime kredita koje ne mogu da plate, jer su u bankrotu zbog niske otkupne cene mleka.

Dodala je da bi otkupna cena mleka trebalo samo u ovom mesecu da bude 70 dinara, umesto od 30 do 52-53 dinara.

Nestašica mleka je prema njenim rečima „rezultat činjenice da je radio kako je ko hteo, a ne kako je trebalo“.

Bugarski je kazala da sama nema ideju šta sada, kada su proizvođači u totalnom bankrotu, treba da se uradi da bi se spasili.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Branislav Nedimović izjavio je na televiziji Pink da je do kratkoročne nestašice mleka došlo jer je u susednim zemljama ono bilo skuplje, pa je prerađivačima bilo isplativije da mleko njima prodaju.

– Ovih dana postoji dosta informacija i dezinformacija počev od toga da nema krava, pa do toga da mleka nema u prodavnicama. Činjenica je da je litar mleka u Srbiji koštao do 119 dinara, a cena litra u okruženju kretala se od 1,35 do 1,7 evra i čim je takva razlika, automatski prerađivač gleda da ga proda skuplje – rekao je Nedimović.

Dodao je da se tako „upada u makaze“ jer tržište traži mleko, a proizvođači traže cenu za svoju robu, pa dođe do kratkotajnih nestašica, kao što je bilo i sa šećerom pre poskupljenja. Nedimović je kazao da je dodatni problem što Bugarska, Severna Makedonija, Rumunija i Crna Gora mlečnu industriju više nemaju, odnosno ako i proizvode to je mnogo manje od potreba, a jedine koje imaju mleka su Srbija i Bosna i Hercegovina.

Foto: Envato


reklama