Cena mineralnih đubriva raste na nedeljnom nivou, a u prethodnih mesec dana su poskupela za oko 20 odsto u Republici Srpskoj, ističu poljoprivredni proizvođači.
Oni su saglasni kako je postala uobičajena praksa da cene rastu u periodu nabavke mineralnih gnojiva. Ali, ovo je ipak, kako ističu, naglo poskupljenje u tridesetak dana.
Darko Ilić, predsednik Udruženja povrtara RS, potvrđuje za „Nezavisne novine“ da je u poslednjih mesec dana mineralno đubrivo poskupelo oko 20 odsto, što potvrđuju i trenutne cene.
– To se najviše odražava na azot, pošto je sada vreme prihrane žitarica, tako da su najviše poskupela azotna gnojiva. Tako je prethodno 1.000 kg uree koštalo 1.000 KM, a sad je već 1.200 KM. KAN mineralno gnojivo na bazi azota je koštalo 750 KM po toni, a sada je 1.000 KM – kazao je Ilić.
On je istakao da su iza nas vremena kada su ih poljoprivrednici nabavljali u jesenjem periodu.
Prema njegovim riječima, na kraju se sve prelomi preko leđa poljoprivrednih proizvođača.
– Kako nama poskupljuju inputi, tako se moraju dizati i cene proizvoda. Nažalost, to je lanac u kojem su poljoprivredni proizvođači i potrošači samo kolateralna šteta – žali se Ilić.
Kako je rekao Stojan Marinković, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kada je u pitanju mineralno đubrivo, primetno je da cena uree beleži stalni porast.
– Istina, to je na sedmičnom nivou neki manji porast, no ipak dolazi do blagog porasta cene, pa je tako u zadnjih 10-15 dana porasla za oko 40-50 KM po toni. Ne znamo gde će se to zaustaviti, a s obzirom na turbulencije kada su u pitanju carine na određene komponente iz Evropske unije i Amerike – kazao je Marinković za „Nezavisne“.
Izvor: Nezavisne novine
Foto: Envato
